Hořčice a její účinky pro zdraví
Hořčice se vám asi vybaví v souvislosti s pečenou klobáskou, zejména, pokud se proháníte po vánočních trzích v těchto dnech.
Hořčice pochází z východního Středomoří a ze severoafrického pohoří Atlas. Asi nikoho nepřekvapí, že ji znali již staří Řekové, Egypťané a Římané. Hořčice upoutala i antických autorů, vzpomínají ji Plinius, Theoprastos a Dioscorides. Na její rozšíření do ostatních zemí mají zásluhu římská vojska.
Hořčice v minulosti
Už známý Hippokrates doporučoval bílou hořčici pro vnitřní použití při trávicích obtížích. Její účinky oceňoval i při vnějším použití na rozehnání zánětu, ale tehdy ji smíchal i s octem. Semena bílé hořčice se používaly jako laxativum a také jako populární prostředek proti otravám. Rusové ji používali svérázným způsobem jako prostředek proti nachlazení - hořčičný prášek si dávali do vlněných ponožek. Již v roce 1623 se o hořčici psalo, že pokud se smíchá s octem dochutí drůbež, rybího, či jiné maso a ještě k tomu významně podpoří trávení a zahřeje žaludek. A když už jsme u toho zahřívání, je třeba zmínit hořčičné náplasti, které se aplikovaly na revmatismus, artritidu, neuralgii a dovnitř. Mimochodem hořčičné náplasti se na revmatické bolesti aplikují i v dnešní době.
Vnitřní použití
Kromě toho, že je to skvělá přísada do jídel, která se vyrábí ze směsi hořčičných semen, kurkumy, octa a dalších přísad, můžete využít i její stimulační vlastnosti. Hořčice stimuluje trávení, podporuje vstřebávání, ale i dobrou cirkulaci krve, je nápomocná při rýmě a může pomoci při letargii. Černé hořčičná semena jsou ostřejší než bílé, proto se jim vyhýbejte pokud máte překyselený žaludek, nebo vředy, neboť mohou na vás působit dráždivě. Pokud máte infekci dolních cest dýchacích, chřipku či rýmu, použijte zápar ze mletých hořčičných semen. Velmi důležitý je fakt, že byste měli vždy používat pouze hořčičná semena, nebo prášek, neboť hořčičný olej je paradoxně toxický hlavně nerozředěný.
Venkovní použití
Volné oleje v hořčici mají takový účinek, že při aplikování se nahrne do kůže krev a tento účinek se odborně nazývá - rubefacientný. Takže pokud si uděláte horkou koupel nohou, odvede se vám do nich krev a tím zmírníte ucpání horních a dolních dýchacích cest.
Autor: Věra Svatá