Dopřejme si zdravé tuky
Není tuk, jako tuk. Mnozí si myslí, že základem hubnutí je vyloučit ho z jídelníčku co nejvíce. Ale opak je pravdou, naše tělo tuk potřebuje, aby správně fungovalo. Chrání tělesné orgány před mechanickým poškozením, je důležitý pro srdečně-cévní systém, využívá se při tvorbě hormonů a některé vitamíny jsou schopny rozpustit se jen v něm. Finta je v tom, naučit se rozeznávat, který tuk je prospěšný a kterému se raději otočit zády.
Základní složkou tuků jsou mastné kyseliny. Velmi jednoduše lze říci, že špatné tuky jsou ty, které obsahují nasycené mastné kyseliny a dobré ty, které obsahují nenasycené. Neboť zatímco ty první podporují riziko vzniku arterosklerózy, ty druhé nám pomáhají snižovat špatný LDL cholesterol. Nasycené tuky, kterým bychom se měli vyhýbat, se nacházejí hlavně v tučném mase, slanině, v uzeninách, tučných sýrech, plnotučném mléce a podobně.
Pokud si však chcete odepřít veškeré živočišné tuky v zájmu lepšího zdraví, děláte chybu. Rybí maso je totiž světlou výjimkou, která obsahuje známé skupiny nenasycených tuků - omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny. Ty chrání naše srdce a cévy. A protože naše tělo si neumí tyto mastné kyseliny vytvořit samo, měli bychom mu konzumací ryb, rybího tuku či mořských řas pomoci. Z mořských ryb je dobrá volba makrela, tuňák, losos nebo sleď, z těch sladkovodních sumec nebo pstruh.
I když je tuk energeticky nejbohatší živina, nesmíte se jí vzdát ani při hubnutí. Riskovali byste tak například nedostatek některých vitaminů jako A, D, E a K, které se dokáží rozpustit pouze v tuku. Musíte jen myslet na to, že ho třeba přijmout z toho zdravějšího, tedy povětšinou rostlinného zdroje. Ano, chutné salámy, koláče a tučné sýry by měly jít bokem a nahradit by je měly zmíněné ryby a další potraviny, které obsahují nenasycené tuky.
Jsou jimi syrové ořechy, lněná a slunečnicová semena, sója, avokádo nebo luštěniny. Do kuchyně si pořiďte kvalitní olivový, dýňový či rýžový olej namísto slunečnicového oleje nebo sádla. Nedostatek tuků v těle se totiž může odrazit na kvalitě nehtů, které se začnou štípat, nebo na lámavosti vlasů. Nemluvě o pokožce, která vám začne trpět vyrážkami, zda prasklinkami v koutcích úst. Člověk, který nepřijímá dostatek tuků může trpět depresemi, výkyvy nálad, anémií, vysokým krevním tlakem či poruchou srážlivosti krve.
Je na čase, aby se informováním o pozitivních účincích tuků zlomil dlouholetý mýtus, že tuk jako takový je nezdravý a tělu ho máme odpírat. Bez něj tělo nebude nikdy v pořádku.
Autor : Blanka Špatná