Cukrovka versus maso
Cukrovka kráčí ruku v ruce i se stravováním. Přejídání a nedostatek pohybu vede k tloustnutí, což riziko vzniku cukrovky zvyšuje. Naštěstí, změnou stravovacích návyků se dá tato hrozba podstatně eliminovat.
Hladinu cukru v krvi udržíte pod kontrolou konzumací potravin, které se tráví pomaleji. To znamená: celozrnný chléb místo bílého, raději luštěniny, než bílé brambory a rýže, hodně ovoce i zeleniny. To je klíč k řešení mnoha zdravotních problémů. No jak je to s masem?
Maso versus cukrovka
Během americké studie, provedené na Univerzitě v Georgetownu, vědci podávali sedmi lidem s cukrovkou druhého typu nízkotučnou veganskou stravu s vysokým obsahem vlákniny. Kromě toho sestávala z nerafinovaných obilovin, luštěnin, zeleniny, ovoce, a to po dobu tří měsíců. Čtyři další dobrovolníci jedli výhradně podle doporučení Americké diabetologické společnosti (ADA), zahrnujících množství rostlinné potravy, avšak v kombinaci s kuřecím masem a rybami.
Výsledky (ne) překvapily
Hladina cukru v krvi vegany poklesla o 59% více naproti druhé zkoumané skupince. Kromě toho vegani zhubli v průměru o 7 kg více a potřebovali méně inzulínu k udržení hladiny cukru v krvi, kdežto u lidí dodržujících doporučení ADA zůstaly dávky inzulínu nezměněny. Bílkoviny přítomné v moči, mimo jiné příznak onemocnění ledvin, ve skupině vegany poklesly, ale v druhé změna nenastala.
Obdobné bádání se časem opakovalo, tentokrát kvůli objektivnosti s větším počtem respondentů. Během 21 let trvajícího výzkumu, do kterého se zapojilo 26 000 příslušníků skupiny adventistů sedmého dne (přičemž všichni byli vegetariány), bylo riziko úmrtí na cukrovku poloviční ve srovnání s bílou populací v USA.
Jaký je závěr?
Ačkoliv se strava jen stěží dá změnit z večera do rána, uskutečněné výzkumy jen zdůrazňují vliv správné výživy, především konzumace celozrnných potravin, zeleniny a dalších jídel rostlinného původu, na zdraví člověka. Masa se bát nemusíte, ale abyste snížili riziko vzniku cukrovky, respektive její samotný průběh, konzumujte libové maso v doporučené periodicitě 3 až 4 porce týdně po 65 - 100 g. Feminity vám pro inspiraci přináší následující, chutný recept.
Kuřecí pilaf s ječmenem
Ječmen obsahuje rozpustnou vlákninu pomáhající snižovat hladinu cholesterolu a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Příprava ječných krup je velmi jednoduchá, mají oříškovou chuť a výborně se hodí například k pomerančem, brusinkám nebo kuřeti.
Co budete potřebovat?
- Olivový olej ve spreji
- 2 lžíce olivového oleje
- Najemno nakrájenou cibule
- Rozmačkaný stroužek česneku
- 220 gramů ječných krup
- 375 ml kuřecího vývaru se sníženým obsahem soli
- 250 ml pomerančové šťávy
- Lžičku drceného tymiánu
- 4 kuřecí prsa, půlky s kostí bez kůže (zhruba 800 g)
- 60 gramů sušených brusinek
- Najemno nakrájený pomeranč (no není nezbytně nutný)
Jaký je postup?
- 1. Troubu předehřejte na 180 stupňů. Do 3-litrové ohnivzdorné nádoby nastříkejte trošku oleje.
- 2. V teflonové pánvi rozehřejte na mírném ohni olej. Přidejte cibuli, česnek, postupně ječné kroupy a smažte spolu asi dvě minuty doměkka. Následuje vývar, pomerančová šťáva, tymián a suroviny nechte sevřít. Směs opatrně přelijte do ohnivzdorné nádoby. Vložte kuřecí prsa, přikryjte a pečte přibližně 45 minut.
- 3. Po této době nádobu odkrytých a vmíchejte brusinky. Pokud chcete, na každé kuřecí prsa položte jeden až dva kousky pomeranče. Pečte zhruba 15 minut, dokud maso není propečené a ječmen měkký.
Autor: Zuzana Smutná