Co jíst pro zdravé srdce

 

Víte, jak byste měli připravovat jídlo a vařenou stravu, abyste vašemu srdci dělali dobrou službu?

Extra panenský olivový olej je velmi vhodný - také hodně zeleniny.
 
Vaření obecně: není dobré příliš převařovat jídla, zejména pokrmy ze zeleniny a ovoce, protože takto ztrácejí vitamíny.

Vaření drůbeže: pozor na nedovařené jídla, které mohou obsahovat bakterie. Var: používejte málo vody a nechte zeleninu křupavou, vyhněte se dlouhému varu i převaření.

Vaření na páře: upřednostňuje se vaření ve vodní páře. Na omáčky, krémy a pod. znovu použijte vodu z vaření, která obsahuje vitamíny.

Vaření v mikrovlnné troubě: je dobré na ohřátí jídla a užitečné pro rychlé rozmrazení.

Vaření v troubě: není potřeba přidávat olej k masu; je však třeba použít papír na pečení nebo alobal. Horká teplota v troubě ničí vitamin C.

Vaření v hrnci: je užitečné na opékání, dušení a vaření masa. Maso je měkké a neztrácejí se vitamíny, ale srážejí se tuky, ledaže by se před vařením neodstranila kůže a sádlo.

Grilování: je ideální pro odstranění tuku obsaženého v mase, který se rozpustí a vyteče pryč. Pozor však na to, aby se maso nepřipálilo a nezčernalo, protože by to mohlo dát podnět k tvorbě nádorů. Proto nejezte a neservírujte připálené jídla.

Vaření v alobalu: použití papíru na pečení nebo alobalu se doporučuje při mase a rybách, do kterých se může přidat zelenina nebo bylinky, plátky citrónu, pepř, houby, rajčata, a to bez použití tuku.

Vaření na šťávě: při mase, drůbeži, zvěřině se vyhnete tukem, přičemž se přidávají oloupané rajčata, cibule, bylinky, brambory.

Smažení: se nedoporučuje s žádnými oleji ani v žádné formě.

A ještě je dobré vědět:

  • Používejte pánve s nepřilnavým, povrchem které umožňují používání malého množství oleje, a tlakové hrnce, které urychlují vaření. I wok je hrnec, který umožňuje vaření s malým množstvím oleje.
  • Kupujte čerstvé ingredience.
  • Nerozmrazujte znovu jídla, které již jednou byly rozmraženy.
  • Zahoďte krabičky a nádobky, které obsahují staré potraviny.
  • Konzumujte zeleninu pokud možno syrovou a vybírejte si sezónní zeleninu.
  • Přidejte surový olej až na konci vaření.
  • Používejte extra panenský olivový olej, slunečnicový olej, kukuřičný olej nebo olej z obilných klíčků. Doporučujeme však malé množství.
  • Množství oleje odměřte lžičkou a nelijte ho odtoku.
  • Vylučte jídla bohatá na živočišné tuky: máslo, slaninu, sádlo, žloutek, tučné sýry, tučné maso, vnitřnosti.
  • Zvyšte přísun potravin bohatých na vlákninu: zelenina, ovoce, celozrnné jídla, ořechy a luštěniny, zejména sója. Upřednostňujte celozrnné jídla, jako například: mouka, rýže, ječmen, těstoviny, cereálie, müsli, oves, které jsou bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.

Autor: Zdena Rolnická

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus