Chilli nás chrání před rakovinou
Možná jste se dosud pálivosti obloukem vyhýbali.
A o tom, že chilli jednoho dne zařadíte do svého jídelníčku jste nesnili ani ve svých nejdivočejších kulinářských snech.
Věděli jste však, že chilli vás ochrání před rakovinou, diabetikům snižuje hladinu krevního cukru a pomáhají zastavit krvácení z řezných ran? Zbavte se předsudků a přidejte do jídla trošku chilli. Vaše tělo se vám odvděčí.
Chilli papričky před sedm tisíc lety používali Indiáni. Teprve později se dostali do světových kuchyní. V Evropě se dokonce objevily až v 15. století. Kapsaicin, který se nachází v chilli papričkách podporuje krevní oběh, zvyšuje rychlost metabolismu a při rýmě pročistí i nosní kanálky.
Můžete jej použít při léčení modřin, omrzlin.
Díky chilli papričkám se neotravuje Ústřice ani suši, nedostanete salmonelózu.
Lidé v Mexiku, v Latinské Americe a Indii jsou méně náchylní na některé rakovinové onemocnění. Donedávna to vědci nevěděli vysvětlit. Teprve loni v dubnu tým vědců z Pittsburgskej univerzity potvrdil, že kapsaicin zredukoval nádor slinivky na polovinu. Pozitivní účinky se dokázali i při jiných druzích rakoviny. Zjistilo se, že kromě podpory kardiovaskulárního systému právě papričky můžete děkovat za klidný spánek.
Na světě existují tisíce druhů chilli papriček s odlišným stupněm pálivosti.
Nejpálivější byla zjištěna odrůda Bhut Jolokia dostihla na stupnici pálivosti více než milion Scovillových jednotek, druhá najpálivější je Red Savina habanero, která má 577 tisíc Scovillových jedotek.
Autor: Radka Sladká