Čerstvé bylinky po celý rok
Je to sice trend, ale z rodu užitečných. Ochutit polévku nebo pečené maso vlastnoručně vypěstovanými bylinkami není jen sympatickou součástí imageové kuchyně. Je to i změna životního stylu, do kterého vpouštíme více přírody. Čerstvé bylinky zvýrazňují pouze chuť a vůni připravovaného jídla, ale dodají tělu důležité látky. Jsou proto investicí do zdraví. A navíc jsou nenáročnou, ale svěží dekorací interiéru.
Semínka vypěstovaná rostlinka?
Nejprve si zvolíme druhy bylinek, které nejvíce imponují našim chuťovým pohárkům. Můžeme si zakoupit hotové vypěstované rostliny, v tom případě však hrozí, že transport, změnu prostředí a přesazování nakonec nezvládnou. Proto je lepší obrátit se na specializované zahradnictví nebo soukromých pěstitelů na trhu a pořídit si od nich sazenice nebo semena. Tak budeme mít jistotu, že se rostlinkám bude dařit.
Jak začít
V první řadě si zvolíme místo. Může jím být balkon, na zimní měsíce však bylinky přesuneme na poličku v kuchyni. Důležité, aby měli vždy dostatek tepla a světla jako základní podmínky k životu. Pak si připravíme vhodný květináč. Výborný je klasický hliněný, protože absorbuje sluneční paprsky a poskytne tak rostlině jistou dávku tepla, i když se na pár dní ochladí. I velikost je důležitá. Malý se nedoporučuje, jinak by kořínky neměli prostor, ale květináč s průměrem okolo 20 až 25 centimetrů by měl stačit. Na balkon či okno je výborný terakotový truhlík, do kterého se vejde více rostlinek, takže si můžeme vytvořit čerstvou bylinkovou směs různých vůní. Kuchyňskou alternativou je závěsný květináč, kde můžeme pěstovat bylinky odolnější vůči suchu, například bazalku, mátu nebo majoránku.
Zeminu si můžeme zakoupit speciální v zahradnictví nebo si namíchat vlastní. Do běžného substrátu přidáme rašelinu a písek, případně kompost, aby byla vzdušnější. Dno květináče s otvorem na odtékání vody zakryjeme drenáží ze štěrku a pak do dvou třetin dáme zeminu, navrch nasypeme semínka a ty zakryjeme asi centimetrovou vrstvou zeminy. V prvních dnech jejich nezaléváme svrchu, aby se semena nevyplavili. Vodu raději dáváme do nádoby, ve které je uložen květináč. Do doby, než vyklíčí, je můžeme zakrýt plastovou fólií, aby měli zajištěny přijatelné vlhké prostředí.
Celoroční úroda
Výhodou pěstování bylinek je, že odstřihnout zda odříznout pár lístků, větviček zda stebielok si můžeme během celého roku. Třeba se jim však i věnovat, dopřát jim slunce a přiměřené množství vody. Zalévat i zvrchu rosit je třeba obden, ale ve vedrech častěji. A nezapomínejme, že i kuchyň, kde se pravidelně vaří, představuje zvýšení interiérové teploty. Netřeba to však přehánět, květináč s dospělými rostlinkami by neměl nikdy stát ve vodě, kořínky by začaly odhnívať. Bylinky hnojíme jen v malé míře, aby nerostly do výšky. Aromatické a léčivé látky obsahují i ty menšího vzrůstu.
Takto pěstovat můžeme bazalku, rozmarýn, estragon, fenykl, heřmánek, mátu peprnou, pažitku, řeřichu, šalvěj, oregano, tymián, levanduli, kopr či petrželku, ale i další druhy. Pokud se některé rostlince přestane dařit, raději rychle pozbíráme to nejlepší, co z ní zbylo a odtržené části bylinky zamrazíme nebo usušme. Více se dozvíte na stránce Vaření - Skladování.
Autor: Klára Veselá