Čarovné účinky zeleniny
V druhé části stručného přehledu vitamínů, minerálů a blahodárných účinků se podíváme na ty druhy zeleniny, které máme nejčastěji doma. Platí pro ně totéž, co při ovoci - nejlepší je jíst syrové, dobře umyté a každý den.
Česnek by si zasloužil celý jeden článek. Je to takový malý smrdutý zázrak. Vaše okolí sice jeho konzumací nepotěšíte, ale své tělo ano. Syrnaté sloučeniny mu dodávají silný pach, ale i antibakteriální a antivirové účinky. Jeho antibiotické účinky využijete v chřipkovém období, určitě znáte recept na prolisovaný česnek smíchaný s medem. Při nachlazení, kašli či bolesti krku dokáže tato medicína zázraky. Zmíněná antibakteriální vlastnost pomůže i v boji proti akné, zabírá i proti plísním a bakteriím, které se usídlili v těle. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak a podporuje vylučování škodlivých látek z těla. Obsahuje vitamíny B1, B2, C, jód, sodík, draslík, vápník či železo. Opatrně s česnekem by měli nakládat lidé, kteří mají citlivější trávení.
Pokračujeme v "smradlavých lécích" - cibulí . Asi není domácnost, kde by nebylo její využití na denním pořádku a omaštění chleba s cibulí, to je přímo kultovní záležitost. Díky močopudným účinkům léčí ledviny i močový měchýř a stejně jako česnek snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Obsahuje vitamíny A, C a E. dále zinek a křemík, které jsou důležité pro zdravé vlasy a nehty. Éterické oleje brzdí záněty a uvolňují hleny. Kašička z cibule hojí hnisavé rány, její šťáva s medem, kterou necháte přes noc odstát, pomáhá zase při respiračních infekcích. Ale pozor - cibule je po překrojení po dvanácti hodinách (někde se píše po 24 hodinách) toxická, tak si ji neodkládejte na později a buď ji snězte hned, nebo vyhoďte.
Zelí obsahuje mnoho vitamínu C, antioxidanty a říká se o ní i v souvislosti s prevencí proti rakovině. Pokud trpíte žaludečními vředy, dvanácterník zda chorobami tlustého střeva, vyzkoušejte pít šťávu z čerstvého zelí. Stejně zmírňuje záněty, zbavuje tělo škodlivých látek a má dezinfekční účinky. Nikdy nekonzumujte vnější listy ani košťál, protože obsahuje zvýšený množství nitrátu.
Kysané zelí je už kapitola sama o sobě - obsahuje plno céčka, železa, fosforu, draslíku, hořčíku a dalších důležitých látek. Šťáva z kysaného zelí pročišťuje (hlavně jeden pohár ráno nalačno, ale to se daleko od domu nedostanete), podporuje činnost střev a příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru.
Při mrkvi vám jako první napadne, že se po ní hezčí opálíte a budete dobře vidět. První je samozřejmě pravda, obsahuje betakaroten (posiluje imunitu, chrání srdce a cévy), který se v těle přeměňuje na vitamin A. Kromě něj je tu ještě vitamín B, C, D, E, K a vápník, hořčík, draslík, křemík, železo či fosfor. Mrkev snižuje cholesterol, předchází zácpě, bojuje proti kožním chorobám. Pokud si chcete detoxikovat játra, zkuste vydržet den-dva půst s mrkvovou šťávou. A i to s dobrým viděním je pravda, protože mrkev posiluje zrak a díky ní funguje sítnice oka, jak má.
Paprika obsahuje také betakaroten, který brzdí procesy stárnutí a chrání pokožku před škodlivým vlivem slunečních paprsků. Vitamíny C a E pomáhají likvidovat škodlivé volné radikály, vitamin C zmírňuje záněty a urychluje hojení ran a vitamín K posiluje kosti a čistí cévy. Stačí jedna paprika denně a máte v těle denní dávku vitamínu C. Červená paprika v obsahu céčka i betakarotenu vede před zelenou. A nejlepší na konec - podle nejnovějších zjištění prý konzumace papriky zrychluje metabolismus. Jezte jídla obsahující papriku a Spalujte přitom kalorie!
Autor: Božena Černá