Bylinky do nepohody
Drží vás cosi "pod krkem"? Bez zjevné příčiny vás provází pocit nepohody a neurčité únavy? Dejte si ten správný čaj!
Kozlík lékařský - pomáhá uvolnit fyzické a psychické napětí, nezpůsobuje však útlum. Kvůli silnému aroma bývá součástí čajových směsí.
Meduňka lékařská - doporučuje se při stresu a nervozitě, uvolňuje křeče. Doporučuje se vypít šálek meduňkového čaje vždy před spaním. Velkou službu udělá organismu i meduňkový koupel.
Třezalka tečkovaná - je považován za bylinné antidepresivum. Uplatňuje se při úzkostných stavech a vyčerpaní. Zlepšuje náladu a soustředěnost, pomáhá při citlivé reakci na změnu počasí.
Chmel obyčejný - je vhodný při nespavosti, podrážděnosti a napětí.
Lapacho [Lapačo] - má tolik příznivých účinků, že je označován téměř za všelék. Jak synergický efekt lze u lapacha uvést výrazné zklidnění a zlepšení nálady. Při mimořádném vypětí se doporučuje vypít 3 šálky čaje v krátkém časovém intervalu.
Maté - má výrazné povzbuzující účinky. Na "vyrovnanou" náladu je vhodná směs "á la orange", která obsahuje maté, pomerančové květy, Smilax a svatojánské bylinky. (Na unavené oči si připravte koupel z 250 ml destilované vody a 1 lžíce lístků maté; po 5-ti minutách louhování odvar přecedíme a nechte vychladnout.)
Rooibos [rojbó] - pomáhá při nespavosti, napětí a bolestech hlavy (je ideální pro lidi s citlivým žaludkem).
Yogi - vychází z indického přírodního léčitelství; namísto klasických bylin obsahuje koření, kůru plodů a semena.
Horký yogi (existuje řada druhů) nečekaně vzpruží a pomáhá hlavně v podzimním a zimním nečase. Obvykle se ochucuje mlékem a medem.