Jablečná dieta
Jabloň byla známa a ceněna již v nejstarších dobách téměř u všech národů. Dnes známe okolo šesti set odrůd jablek.
Kromě sodíku, draslíku, hořčíku, fosforu, síry a chlóru byl v jablku prokázán i kysličník křemičitý a hliník. K tomu se ještě družice éterické sloučeniny ovocných kyselin, které dávají ovoci příjemnou vůni. Dále se v jablku nachází látka pektin, která na sebe váže množství vody a slouží jako léčebný prostředek při chorobách krevního oběhu.
Jablečná dieta ja dnes lékaři často doporučována. Především se užívá při žaludečních a střevních katarech, úplavici a paratyfus. Každé dvě hodiny podáváme neoloupaná jablka nastrouhané na skleněném struhadle. Denně je lze takto sníst 1 až 1.5 kg. Přitom samozřejmě nic jiného nejíme a vyhneme se léčivých přípravků. Koloidní látky, které jsou schopny vázat na sebe vodu, dále éterické látky s ovocnými kyselinami, třísloviny a minerální látky léčí skoro zázračně.
Vídeňský klinik Jagič léčil po dva až tři dny jablečným kompotem a dosáhl při zánětu ledvin, vodnatelnosti, srdečních a cévních onemocněních velmi pěkné výsledky. Připravil z 1.5 kg jablek přislazený kompot, který podával nemocným. taková strava šetří ledviny, srdce a játra. Jablko obsahuje malé množství kuchyňské soli a bílkovin. To podporuje odtučňovací kúru. Je třeba se zmínit ještě o jedné přednosti používání jablek: obsah arzenu, železa a fosforu se doporučuje chudokrvným a duševním pracovníkům. Děti, které si berou pravidelně do školy jablka, jsou chráněny před mnoha chorobami.
Nesmíme zapomínat ani na jablečnou šťávu, která nejen občerstvuje, ale působí i jako uspokojivý léčebný prostředek.
Čaj z jablek jako denní nápoj uspokojuje nervy a celkově posiluje. Měl by sloužit jako doplňkový léčebný prostředek při dně, revmatismu, onemocnění jater a ledvin, při zvýšení tlaku a srdečních poruchách.