Vynikající moučníky z listového těsta
Příprava listového těsta sice kdysi patřila k základní výbavě dobré hospodyňky, my se však můžeme spolehnout na hotové výrobky, ať už zmrazené nebo čerstvé chlazené. Pro všechny milovníky moučníků z tohoto druhu těsta je to velká úleva, protože udělat kvalitní lístkové je dost náročný proces. Řekneme si však, jak nic nepokazit při pečení, i v této fázi se dělají chyby, které mohou celou námahu znehodnotit.
Jak na to
- Pokud použijeme mražené těsto, musíme ho nechat řádně rozmrazit, nejlépe z večera do rána, jinak by práce s ním byla velmi namáhavá.
- Těsto si rozválíme na pomoučeném vále a během vyvalování ho stále podsypávame hladkou moukou, aby se nelepilo.
- Potom ho podle druhu moučníku necháme plně nebo pokrájíme a v případě závinů nebo šátečků naplníme nádivkou a zatočíme nebo přeložíme. Okraje před uzavřením moučníku natřeme rozšlehaným vajíčkem, aby se spoje při pečení neotvírali a náplň nevytekla.
- Moučníky uložíme na plech vyložený papírem na pečení a potřeme je rozšlehaným vajíčkem. Pokud třeba, ještě dochutíme (slané pečivo posypeme solí, mákem, sezamem či kmínem, sladké krystalovým cukrem a sekanými ořechy).
- Moučníky z lístkového těsta dáváme péct do dobře vyhřáté trouby asi na 200 až 210 ° C. Takto se těsto bude správně vrstvit, rychleji ztrojnásobí svůj objem a po upečení je křehké a jemné. Ve vlažné troubě by se tuk v těstě rozpouštěl a vytékal a pečivo by bylo tvrdé a nízké. Až po 10 minutách, když troubu vůbec neotvíráme, snížíme teplotu asi na 170 ° C.
- Moučník je upečený, když povrch získá zlatožluté zbarvení. Měl by být nadýchaný a křehký, ale na povrchu křupavý. Záviny potřebují přibližně 25 až 30 minut, menší pečivo méně.
Variace na listové těsto
Moučníky z lístkového těsta jsou oblíbené, protože patří k snadnější stravitelným druhům. Můžeme z něj udělat záviny s jablečnou, makovou, tvarohovou, ořechovou nebo třešňovou náplní, trojhránky, pirohy, batůžky či šatičky se zavařovaným ovocem i s makovou, ořechovou, sýrovou či masovou nádivkou, případně trubičky s bílkovou pěnou nebo s křenovou šlehačkou. A dají se také upéct slané tyčinky posypané strouhaným sýrem a šnečky ze svinutých pásků potření kečupovým dresinkem a posypaných oreganem. Sladké obloučky získáme tak, že pásky naaranžujeme na pomaštěnou formu na srnčí hřbet položenou dnem vzhůru, potřeme je rozšlehaným vajíčkem a posypeme cukrem a ořechy. A neměli bychom zapomenout ani na oblíbenou alternativu krémeše se žloutkovou nádivkou.