Lahodné lanýže

Lanýž je vyhledávaná kulinářská delikatesa pro svou chuť, vlastnosti a ojedinělost. První zmínky jsou z dob biblických a její vzácnost přetrvává dodnes.

Po celá staletí až dodnes to je velmi vzácná delikatesa, protože její sběr je ojedinělý. Sbírá se v ve Francii, Itálii, Chorvatsku, na Novém Zélandu či v USA Kromě specifické aroma a chutě působí i jako afrodiziakum. Kromě úpravy do jídel se nakládá do octa, oleje, vína či brandy.
Jak a kde na lanýže ...
Odborníci se snažili lanýže pěstovat, ale výsledek není dostačující. Kulináři tvrdí, že uměle vypěstovaná lanýž nemá takové aroma a chuť, jako ta divoce rostoucí. Na sklizeň se specializují sběrači, kteří mají vycvičené psi nebo prasnice. Zajímavostí je, že právě prasnice jsou velmi dobrý vyhledávači, protože je přitahují feromony vylučované z hub.

Plodnice lanýže jsou nepravidelné, hrbolaté o průměru 60mm a vyskytují se asi 35cm pod zemí. Nejtradičnější místa výskytu se považuje italský Piemont , francouzský Perigord a Motovunské lesy v Chorvatsku. Nejdražší a nejkvalitnější lanýže jsou tzv.. bílé lanýže z Alby v Itálii a zrají od srpna do ledna.
Na druhé straně Evropa nemá tolik druhů této delikatesy jako Amerika. Oregonské bílé lanýže v Severní Americe rostou pod douglasky, jiné rostou v okolí borovic či citrusů.

  • Lanýž bílý - má příjemnou aromatickou vůni a chuť, vyskytuje se převážně v jehličnatých nebo bukových lesích a zraje od července do září
  • Lanýž černý (zimní) - patří k najvyhľadanejšiemu druhu, má silné aroma, na kuchyňskou úpravu jsou nejvhodnější mladé plodnice a zraje na podzim a zimu. Vyskytuje se pouze ve Francii a Itálii
  • Lanýž letní - se podobá druhu zimní (černé), má však bílé zbarvení, její vůně je kořeněná a silná a však ne natolik, jako druh zimní. Jemnější se stává sušením a vyskytuje se ve střední Evropě.
  • Lanýž dutý - je uvnitř dutá, nepoužívá se jako delikatesa, protože je poměrně tuhá.

Lanýž na talíři

Nejprve se využívají jako dochucovadla či koření. Po týdnu sběru ztrácejí lanýže na intenzitě. Na lehkou tepelnou úpravu jsou vhodné černé lanýže a jsou součástí nádivek a paštik. Bílé druhy by se neměly tepelně upravovat a většinou se používají na nastrouhání podobně jako sýr parmegan.

Lanýž je delikatesou, největší plodnice, kterou našli měla 1 310g a však je velmi drahá a cena nejkvalitnějších čerstvých plodnic se pohybuje nám v nepochopitelných částkách. Jako náhradou na vyzkoušení nám poslouží oleje či sušené druhy lanýže.

Autor:Zdena Krátká

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus