Salátové dresinky a omáčky
Odborníci nám doporučují konzumovat syrovou zeleninu co nejčastěji. Někdo však má s tímto typem stravování problémy. Možná je však důvodem pouze nevhodný způsob úpravy. Viděli jste už v amerických filmech herečky, jako při obědě s přítelkyní ujídat z velkého talíře mega kousky různých druhů zeleniny? Asi se vám při pohledu na esteticky impozantně naservírovala, ale suchou směs, ze které během celého rozhovoru vůbec neubývalo, sliny nakonec nezbíhali. Není divu, kvalitní salátový talíř nemusí být vždy dokonalou pastvou pro oči. Hlavní je, aby chutnal.
V první řadě je třeba pokrájet zeleninu na menší kousky. V případě mrkve, kedlubny a podobně tvrdých plodů zajdeme ještě dál - použijeme struhadlo. S výjimkou hlávkového nebo ledového salátu, jejichž listy stačí natrhat na menší kousky, ale až těsně před podáváním, aby příliš nezměkly. A některé druhy jako květák nebo brokolici třeba krátce povařit.
Syrová zelenina je obecně tíž stravitelná, proto mohou mít lidé s citlivějším žaludkem pocit tíhy nebo jiné zažívací problémy. Vzdávat se však zdraví prospěšné zeleniny v syrovém stavu nemusíme. Pokud plody pokrájíme na drobnější kousky nebo tenčí plátky, budou se snadněji zpracovávat v ústech a poté i lépe trávit. Druhým dobrým argumentem je správně ochucení. Vhodná a chutná omáčka dokáže zázraky a umí zlomit i zarytého nepřítele zeleninové stravy v syrovém stavu. Kuchyň s fantazií nám nabízí více druhů zálivek a omáček. Kombinace ingrediencí mohou být různé, závisí na vkusu a oblíbené chuti. V každém případě není třeba na salát dávat příliš mnoho omáčky, která může v některých případech představovat i velké množství kalorií, na přitažlivé dochucení postačí 2 až 3 lžíce na větší misku zaplněnou pokrájenou zeleninou.
- Zálivka - sladkokyselý nálev vylepšený kořením, sekanými bylinkami, nadrobno nakrájenou kyselou okurkou, cibulí nebo česnekem. Nakrájená zelenina se jím polije, směs se promíchá a po krátké době, kdy se chutě všech ingrediencí propojí, může se salát podávat.
- Dressing - je sytější zálivka, jejíž základ tvoří olivový olej, trochu octa nebo citronové šťávy, případně víno, též cukr, worcesterskou omáčkou, česnek a koření dle vlastního výběru. Alternativou může být i verze s jogurtem.
- Dip - omáčka hustší konzistence, do které se namáčejí větší kousky očištěné a pokrájené zeleniny. Základem bývá majonéza, zakysaná smetana nebo jogurt, který je zvýrazněn různým kořením, nastrouhaným sýrem, kečupem nebo utřeným česnekem.
Přínosy syrové zeleniny pro zdraví:
- je zdrojem vitamínů a minerálů, které příznivě ovlivňují obranyschopnost organismus i celkový zdravotní stav
- pro obsah antioxidantů chrání zelenina před rakovinou
- přítomna vláknina zlepšuje pohyb střev
- při žvýkání si tímto druhem jídla masírujeme dásně, čímž se prokrví a navíc se odstraňuje ze zubů přirozenou cestou povlak, který jinak poškozuje zubní sklovinu