Plody moře

Mezi mořské plody patří živočichové žijící v moři a rostliny, které se konzumují a jsou považovány za specialitu nebo pochoutku. Patří sem korýši a měkkýši, které se loví z moří a oceánů nebo se chovají v nádržích či akvakultuře, ale i mořské příšerky jako sépie a chobotničky.

Korýši a měkkýši jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerály. Obsahují málo kalorií a proto jsou vhodnou stravou při dietách. I když mají vyšší obsah cholesterolu, nedokáže se vstřebat, protože mají málo lipidů. Mořské plody obsahují množství vitamínu B12, který je potřebný pro tvorbu červených krvinek a funkci nervového systému. Vysoké množství zinku zajišťuje rychlejší hojení ran a poranění, podporuje vývin reprodukčních orgánů. Nedostatek zinku zapříčiňuje neplodnost a impotenci, proto se o mořských živočiších (zejména avšak o ústřicích) říká, že jsou výborným afrodiziakem. Vitamíny B1 a B2, minerální látky jako selen, niacin, hořčík, jód jsou další životu potřebné látky, které se nacházejí v darech moře. Selen, podobně jako zinek, podporuje zdravý tělesný růst a plodnost, navíc vyrovnává hladinu ztužených tuků, které mohou podporovat vznik nádorů.

Nejznámějšími korýši jsou raci, krabi, krevety, garnáty, humři, které mají segmentovaný pancíř a načervenalé maso.

Měkkýši mají buď dvě lastury jako ústřice, slávky, škeble, hřebenatky, nebo mají jednu lasturu a měkký spodek jako například mořské ucho. Ústřice a slávky se živý filtrací vody, což znamená, že jejich tělem projde přes den až 90 litrů mořské vody, která samozřejmě může obsahovat velké množství nečistot. Tyto nečistoty jako bakterie a kovy se pak nacházejí i uvnitř měkkýšů, proto by se měly konzumovat živočichové pocházející z čistých vod nebo umělých akvakultury. Také se nedoporučuje připravovat si měkkýši z vlastních zdrojů, které jste našli v moři nebo na pláži během dovolené. Pokud jste ovšem stoprocentně přesvědčeni, že moře je čisté, před vařením je na hodinu namočte do slané vody, pak dokonale vymyjte v čisté vodě a zkontrolujte povrch a případný zápach.

Všechny mořské plody konzumujte nejlépe v den, kdy jste je koupili, po případě nasbírali. Velmi snadno je postihují bakterie a rychle se kazí. Také jejich uchovávejte naživu, dokud jejich neuvaříte. V chladničce s teplotou do 5 ° C by mohly vydržet maximálně 2 dny, v mrazničce, důkladně umyté a zabalené, i dva měsíce. Měkkýše je třeba pořádně zkontrolovat, jejich mušle by měly být uzavřeny. Pokud najdete otevřenou lasturu, jemně do ní píchněte nožem, měla by se hned zavřít. Když zůstane otevřená, vyhoďte ji, je pravděpodobně porouchaná. Všechny mušle se po vaření rozevřou, zavřené nekonzumujte a vyhoďte i ty, které nemají smetanové maso nebo nepříjemně zapáchají. Nahnědlé nebo dokonce hnědé maso je pro konzumaci nevhodné.

Mořští živočichové jsou konzumovány a oblíbené na celém světě. Konzumují se samostatně nebo se přidávají se různých jídel (těstoviny, saláty). Vždy jde ale o dražší luxusnější pokrmy. Čínská a japonská kuchyně libuje krabí omeletu. Krabí maso se hodinu namáčí v bílém víně, pak se opéká na oleji, koření a zalévá další porcí bílého vína. Do pánve se přidává mletý zázvor a rozšlehané vajíčka. Takovou smaženici podávají s petrželkou a rýží. Japonci do omelety ještě vmíchávají sójovou omáčku a zelený hrášek. Vietnamci kombinují malého mořského raka s vepřovým masem. Do směsi z vepřového masa a jater, jarní cibulky, bambusových výhonků a sekaných sušených chilli papriček přidávají garnáti - malé mořské račíky. Celá směs se okoření, osolí, zahustí oloupanými a nakrájenými rajčaty. Jídlo podávají s petrželkou a omáčkou nuoc-mam (podobná sójové). Ve Filipínách připravují raci na kari se zázvorem. Osmažená cibule se zasype kari a zázvorem, zalije se masovým vývarem, přidá se nakrájená okurka a raci. Jídlo je ochuceno citronovou šťávou, sójovou omáčkou, cayenský pepř. Podušenou směs konzumují s rýží.

Mušle lze připravit podle malajsijského palivého receptu. Na oleji nejprve opečou cibuli s pórkem, přidají nasekané chilli papričky, česnek, sůl, zázvor. Vše se zalije vodou a když směs začne vřít, do hrnce se přidají mušle, které se pod přikrývkou dusí během pravidelného míchání. Islandský rejer je islandský krevetový salát s chřestem, ananasem, šlehačkou, majonézou a jogurtem. Z krevet se rovněž vyrábí oblíbený krevetový koktejl a polévka. Všechny plody moře lze využít při přípravě omáček k těstovinám (frutti di mare), rýži, podávají se i na pizzu, konzumují se v japonském sushi a podobně. Mušle a korýši se prodávají i konzervované, v obchodech najdeme mražené směsi plodů moře, na trzích se objevují různé pasty, pomazánky ať už pravé či nepravé. Je mnoho možností jak připravit mořští živočichové, základem je ovšem pečlivě dbát o hygienu zpracování a dodržovat dobu trvanlivosti.

Autor: Kateřina Krátká

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus