Koktejlová revoluce

Míchané nápoje nebo koktejly lidé milují. Jejich příprava vyžaduje velkou šikovnost a kreativitu. Vynalézání nových receptů a technik se zabývá mixológia a řemeslo je opět jednou povýšeno na umění. Vždyť vidět špičkového barmana při práci znamená sledovat skvělou show. Nu a v době, kdy i včerejší nápad je zastaralý, vystupuje do popředí molekulární mixologie. Podobně jako molekulární gastronomie využívá vědu, aby od základů změnila tradiční pohled na nápoje. Vychutnávat si drinky v tekutém stavu dnes už nestačí

Molekulární mixologie staví na principech molekulární gastronomie. Základní myšlenkou je využití chemie a fyziky kulinářských technik. Molekulární mixológie umožňuje servírovat známé koktejly ve formě kostek, kuliček nebo gelu. Jak je to možné? Využitím chemických procesů, různých přísad a esencí se struktura nápoje mění na úrovni molekul. Proto se některé koktejly ocitají na hranici, kdy se konzument zeptá: "Promiňte, jím, nebo piju?" Odpověď by měla znít jednoduše. Nejíme ani nepijeme.

Jen svými smysly oceňujeme bohatství neobvyklých, delikátních chutí.
Pro ​​mnoho lidí jsou pojmy jako chemie a chemické látky v gastronomii trochu matoucí. I samotné spojení molekulární mixológia zní dost. Někteří nabývají přesvědčení, že přidávané ingredience jsou umělé a nezdravé. Vzniká tak jakýsi rozpor mezi přírodním a syntetickým. Uveďme ale věci na pravou míru. Všechny přísady přidávané do nápojů / nebo jídel / jsou zcela přirozené. To, že se někomu podařilo například dehydratovat bílkovinu z vaječného bílku a vytvořit z ní mimořádnou pěnu ještě neznamená, že je takto upravené vajíčko škodlivé.

Dokonce i obyčejný gin s tonikem můžete ochutnat ve formě nadýchané pěny. Emulze také překvapuje. Je jemnější než pěna, obsahuje větší bubliny. Kombinují se většinou dvě různé tekutiny, které běžně není možné smíchat. / Jedna z nich je například na olejové bázi. /
Pokud si toužíte vychutnat svůj oblíbený koktejl jako kaviár, molekulární mixológia vám to umožní. Mixológ bude pracovat s amidy sodným a kalciem, které vytvoří pevnou membránu kuliček s koktejlem uvnitř.

Exotická řasa Chondrus crispus / Kappa Carrageenan / nebo irský mech a také rostlina agar-agar jsou přírodní "gelifikátory". Vytvářejí želatinové a gelové struktury ideální na kreovania geometrických tvarů. Molekulární gastronomie má proto nespočet aranžérských možností. Koktejl se může proměnit na květ či list, nabýt jakýkoliv tvar. Přitažlivá představa!

Kvalitní Molekulární mixológovia se nebojí experimentů. Zkoušejí extravagantní kombinace přísad. Zároveň přiznávají, že často až stovky úplně špatných pokusů vytvoří jedinou kreaci, která si podmaní masy lidí s různorodými chutěmi.
Postupy při vytváření těchto nápojů jsou poměrně složité. Molekulární mixológia je věda. Je nezbytné důkladně znát složení všech přísad, protože chemické reakce, které probíhají, jsou velmi křehké. I malá odchylka nebo nepozornost se nepříjemně odrazí na výsledku. Domácí kuchtění, respektive mixování není nemožné, ale vyžaduje precizní přípravu.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus