Jahody pro zdraví
Jahoda je jedním z prvních sezónních druhů ovoce, které se nám pojí s příchodem teplejších měsíců. V pohodě by mohla konkurovat citrónu, protože v obsahu vitamínu C mu šlape na paty. Jahody jsou proto nejen chutné, ale také velmi zdravé bobulovité ovoce.
Původ
Jahody pocházejí z Ameriky. I když se na stoly evropské šlechty dostali už v 18. století, pěstovat se na tomto kontinentě začaly až koncem 19. století. Dnes se kultivary, kterých je obrovské množství, pěstují na celém světě a nejlépe se jim daří v mírných podnebných pásmech. V našich podmínkách zrají na začátku léta, ale u některých odrůd můžeme sklízet úrodu až do podzimu.
Přínos pro zdraví
Přítomnost vitamínu C jahodu automaticky řadí mezi zdravé potraviny. A její hodnotu zvyšuje i obsah železa a manganu, ve kterém je jahoda na špičce ve srovnání s jinými druhy ovoce. Tato minerální látka je výborná pro naše kosti, nervy, krev i mozek. Jahody obsahují zároveň betakaroten a vitaminy skupiny B a jsou proto dobrým obranným štítem před viry a bakteriemi i před volnými radikály, takže pravidelnou konzumací bráníme organismus před rakovinou. Jahody by si měli během sezóny co nejčastěji dopřát pacienti s dnou a revma, než tradiční diuretikum jim přináší úlevu. Pro přítomnost kyseliny listové by měly jahody konzumovat i těhotné ženy, tato látka zabraňuje případnému narušení u vyvíjejícího se dítěte. Přítomný pektin jako vláknina zase úspěšně bojuje se zácpou. A ještě dobrá zpráva pro všechny, kteří se snaží o udržení štíhlé linie. Jahody jsou v tomto směru neškodné, skládají se až z 90 procent vody. Jen si na nich nesmíme pochutnávat s pořádnou porcí šlehačky. Opatrní by měli být jedině alergici, protože jahoda patří k druhům ovoce, které může vyvolat kopřivku, svědění a kožní vyrážky.
Skladování
Při nákupu je třeba si všímat, zda jsou plody dostatečně tvrdé a zářivě červené. Měkčí nebo zdeformované plody jsou důkazem, že je prodávající sbíral minimálně den předtím. Plíseň je již signálem hnilobných procesů na plodech. Pokud máme vlastní záhony, jahody zbíráme ráno, ty na oběd sebrána spíše vadnou a hnijí. Jahodu třeba odtrhnout i se stopkou a úrodu co nejdříve přenést do chladu, aby déle vydržely. Myjeme jen množství určené k okamžité spotřebě a zásadně pod tekoucí vodou. Toto ovoce nikdy nenecháme močit ve vodě ve snaze zbavit ho hlíny, takto se rychle znehodnotí. Čerstvé plody můžeme nechat zamrazit nebo je skladovat jako kompot. K oblíbeným postupem skladování tohoto ovoce patří i vaření jahodového džemu, který potěší v zimě jako náplň do palačinek, nebo jahodového sirupu, vína či likéru. A kdo má trpělivost, tak si větší plody nakrájí na plátky a nechá usušit.
Využití v kuchyni
Jahody jsou výjimečné ovoce, protože se dají konzumovat bez jakýchkoliv přísad či přípravy, stačí je rozpůlit a trochu pocukrovat. Výborné jsou však i v kombinaci s mlékem, jogurtem nebo smetanou, pokud si chceme dopřát koktejl nebo lehký dezert. A nezastupitelné jsou při přípravě zákusků, koláčů a dortů podle stovek receptů. Možnou alternativou je i omáčka, pěna, krém nebo jahodová studená polévka. Trochu jiná káva jsou lesní jahody jako plody jahodníku obecního, který roste zejména na okrajích lesů, na pasekách a vedle lesních cestiček. Má výrazně menší plody. Ty jsou však známy aromatickou specifickou chutí, pro kterou jsou vyhledávaným pamlskem přidávaných do sladkých dezertů a zmrzlinových pohárů. Ne nadarmo se říká, že čím menší a tmavší jahoda, tím aromatičtější druh.