Medové cukroví


Med kdysi v kuchyni často dominoval a byl oblíbeným zdrojem cukrů pro snadnou stravitelnost a do jisté míry i pro léčivé účinky. Možná jsou tyto týdny dobrou příležitostí, jak dát medu prostor i v našem stylu stravování. A nestačí jen položit si ho, dodržování tradice, na slavnostně prostřený stůl na štědrou večeři, ale třeba si ho dopřát denně aspoň za lžičku do voňavého čaje. Další šanci dává příprava perníků, případně dalších dobrot s medovou příchutí. Nejvyšší čas, aby do svátků změkly a všechny chutě se dokonale propojily. Jak nepokazit dobrý recept, ve kterých nechybí med?
Předpokladem vydařených perníků jsou správně zvolené ingredience - v první řadě mouka výhradně hladká a prosátá.

  • Výběr koření výrazně ovlivní konečnou chuť, ať už je to skořice, anýz, mletý hřebíček, badyán, zázvor, vanilka nebo nastrouhaný muškátový oříšek. Výběr druhů závisí od zvyklostí v rodině i od preferencí chutí.
  • I med rozhoduje o konečném výsledku. Může být bledý (například lipový) nebo i tmavý (lesní), který je aromatičtější. Musí být však tekutý, s krystalizovaný třeba nechat rozpustit. Pokud je velmi hustý, můžeme ho s trochou vody ohřát.
  • Mouku s vajíčkem, medem a kořením s kypřicím práškem nebo s jedlou solí je důležité dobře zadělat a případně přidat i další přísady jako tuk, smetanu, kandované ovoce, džem či kávový extrakt podle konkrétního receptu. Po zpracování by těsto mělo mít hustotu bramborového. Proto mouku nezamýsíme celou, ale zbytek přidáme, pokud se perníkové těsto zdá příliš měkké. Pak by se dalo těžko vyválet.
  • Těsto necháme do druhého dne odležet, ale ne v chladničce, tam by ztuhlo. Musí být přikryté, nejlépe zabalené v mikrotenovém sáčku, aby se na povrchu nevytvořila kůra, která přípravu zkomplikuje.
  • Těsto vyválíme na tloušťku kolem 4 mm a perníčky vykrajujeme pomocí formiček nebo vystřižených šablon postaviček.
  • Pokud chceme získat lesklý povrch, perníčky musíme potřít rozšlehaným vajíčkem. Vzdáme se ho pouze v případě, že je plánujeme zdobit polevou, která by na hladkém povrchu dobře nedržela.
  • Malé perníky pečeme v horké troubě krátce, větší při mírnější teplotě, ale nesmí se vysušit. Správné je zlatavé zbarvení.

Dodáváme:
Med se nepoužívá jen při pečení cukrářských výrobků. Je dobrou přísadou i při přípravě zálivek na saláty nebo marinády na vepřové maso či kachní nebo kuřecí stehýnka. Marinádou však maso potřeme až po propečený téměř doměkka a v troubě ho necháme pak už jen asi 10 minut, dokud nezíská lesklou chutnou kůrku.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus