Italská zelenina

Zelenina je oblíbená v celé zemi, zejména křen, lilek, artyčok, dýně, rajčata a papriky. Podává se syrová jako salát nebo ve velkých porcích dušená jako příloha k masu, nebo plněná, pečená nebo dušená se sýrem jako samostatný chod. Připravuje se na oleji, nejlépe olivovém pro zachování výživových látek, na koření s bylinkami nebo česnekem. Vařená zelenina se připravuje málokdy. Zpracovávají se jen čerstvé produkty, což je pak samozřejmě odražena na chuti jídel. Níže uvedené druhy zeleniny jsou nejpoužívanější v italské kuchyni.     

Mangold - je u nás málo známý a proto se u nás moc nepoužívá. V Itálii je tato listová zelenina velmi oblíbená. Listový mangold se používá jako špenát a podobně i chutná. Žilkovaný mangold se připravuje jako chřest nebo se krájí nadrobno jako zelenina.

Salátová čekanka - její výrazná, slabě nahořklá chuť je zajímavým doplňkem salátů. Do stejné skupiny patří i pampeliška, kterou používají jako přísadu do jarních salátů.

Artyčoky - v Itálii ji nazývají královnou zeleniny. Sklízí se ještě před květem a skládá se z hlavičky květu a dužinatého květního lůžka. Vaří se kolem 40 minut v trochu citronem okyselené vodě. Teprve pak se dají listy pěkně oddělit. Lůžko se dá použít až po odstranění chloupků. Stejně oblíbený je i kardon. Je vývojovým příbuzným artyčoky a nazývají ho divokou artyčoky.

Fenykl - pravlastí fenyklu je Itálie, kde se používá v mnoha podobách - syrový, vařený nebo jen blanšírování, jako příloha i jako hlavní chod. U nás jsou známé dvě odrůdy. Menší florentinský fenykl a o něco silnější neapolský fenykl.

Lilek - tmavě fialová, lesklá slupka má být hladká a pevná. Před použitím by se vnitřní část měla nejdříve osolit a pak ještě jednou umýt. Provádí se to kvůli lepšímu uvolnění hořkých látek.

Brokolice - tato zelenina se v našich kuchyních zdomácněla teprve nedávno. Brokolice je příbuzná květáku, ale má mnohem výraznější chuť. Ochucená česnekem je oblíbená jako příloha k jídlům z masa a ryb.

Cuketa - v Itálii se cukety často používají syrové do salátů. Pečené nebo marinované řezy této zeleniny, naplněné masem a zapečené se sýrem se používají jako předkrm nebo i jako hlavní jídlo

Rajčata - jsou nejdůležitější italskou zeleninou a proto jsou v kuchyni zastoupeny ve všech chuťových variacích. Bez "zlatého jablka" bychom si pravou italskou kuchyni neuměli představit. Neapolský šlechtitelé vyšlechtili tuto rostlinu do současné podoby.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus