Sortiment zeleninové papriky

Zeleninová paprika (Capsicum annum L.), patří do čeledi Solanaceae a je běžně známou rostlinou v zahrádkách nejteplejších oblastí naší země. Optimální doporučená spotřeba je 6 kg na obyvatele ročně. Pro srovnání, v Bulharsku je roční spotřeba více než 20 kg zeleninové papriky na jednoho obyvatele.
Nejdůležitější složkou papriky je vitamín C. V 100 g čerstvých plodů se ho nachází průměrně 150 mg. V době přechodu z technologické (zelené) do fyziologické (červené) zralosti množství vitaminu C narůstá do 300 až 400 mg, tedy paprika obsahuje tři až osmkrát více vitamínu C než citrony a pomeranče.
Papriku pěstujeme na kvalitních půdách vyhnojená chlévským hnojem v dávce alespoň 400 kg na 100 m2. Na stejnou plochu při hnojení průmyslovými hnojivy musíme dodat 1,2 kg dusíku, 0,45 kg fosforu a 1,3 kg draslíku v čistých živinách, při střední zásobě živin v půdě av podmínkách závlahy.
Sazenice papriky předpěstujeme a pak sázíme na trvalé stanoviště do sponu 0,60 X 0,15 až 0,25 m. Ošetřování během vegetace spočívá v okopávání, závlaze, přihnojování a ochraně proti chorobám a škůdcům.
Plody začínáme sklízet v technologické zralosti, když dosáhnou charakteristickou velikost pro daný kultivar. Předčasně utržené plody jsou méně kvalitní, nahořklé chuti a rychle vadnou. Při sběru uchováváme celou stopku. Sklízíme postupným sběrem ručně až do příchodu podzimních mrazů. V typických oblastech pro zeleninovou papriku se dosahují úrody 20 až 30 t / ha.

 • Citrina (1977, SS Kvetoslavov)
 • Tento kultivar vytváří vzpřímené, hustě olistěné, v průměru 480 mm vysoké rostliny s tmavozelenými, širokokopijovitými listy. Plod je širokokužeľovitý, ojediněle kvadratický, s hluboce vyraženým kalichem. Postavení plodu na rostlině je převislé, barva plodu je žlutozelená až zelenožlutá, chuť má sladkou a šťavnatou. Délka plodu se pohybuje od 90 do 140 mm. Jde o středně pozdní kultivar, který se hodí do teplých jižních oblastí a vyžaduje dobrou agrotechniku. Pěstuje se pro přímý konzum i zpracování v technologické zralosti.
 • Frukto (1977, SS Čejč)
 • Rostlina je polorozložitá, vysoká 350 až 400 mm, se středním až silným olistěním. Plody jsou jablkovitého až jablkovitého protáhlého tvaru s mírným žebrováním, zejména při stopce. Plody jsou na rostlině převislé, středně zelené barvy v technologické zralosti a ve fyziologické zralosti intenzivně červené. Chuť plodů je sladká, šťavnatá, aromatická a mimořádně lahodná. Délka plodu se pohybuje mezi 40 až 80 mm a tloušťka oplodí je 5,5 mm, Jde o středně raný kultivar, určený k pěstování jednak do technologické, ale hlavně do fyziologické zralosti. Hodí se pro přímý konzum i zpracování v průmyslu. Tomuto kultivaru se nejlépe daří v kukuřičné av teplé repárskej oblasti.
 • Granát (1973, SS Kvetoslavov)
 • Rostlina Granátu má vyšší vzrůst s tmavozelenými širokokopijovitými listy. Plody má kvadratické, silnostěnné, o průměrné délce 104 mm a šířce 81 mm, tmavozelené barvy. Postavení plodu na rostlině je převislé. Je to kultivar středně pozdní a vysoké úrody dává při dobrých klimatických podmínkách a dobré agrotechnice. Je vyšlechtěn pro konzum v technologické zralosti, nebo pro zpracování ve fyziologické zralosti.
 • Jubilantka (1970, SS Kvetoslavov)
 • Rostlina je polorozložitá, s průměrnou výškou 420 mm a šířce 520 mm. Má husté olistění, listy jsou zelené až tmavozelené, širokokopijovité. Plod má kuželovitý, při špici mírně zahnutý, s náznakem žeber po délce. Kalich je plochý, postavení plodu na rostlině vzpřímené, později vodorovné až převislé. Barva plodu v technologické zralosti je středně zelená a chuť má sladkou. Tloušťka oplodí se pohybuje od 3,5 do 7,5 mm. Jubilantka je středně pozdní, proto se pěstuje hlavně do technologické zralosti.
 • Karmen (1970, SS Čejč)
 • Tento kultivar má polovzpřímené až vzpřímené rostliny se středně hustým až hustým olistěním. Vytváří plody jehlanovitá tvaru, při špici jsou mírně zahnuté a mají jen náznaky žebrování. Kalich je vtlačen, barva plodu je v technologické zralosti tmavozelená. Plody jsou nepálivé chuti, průměrná délka plodu je 103 mm, šířka 57 mm, a tloušťka oplodí 4,1 mm.Postavení plodů na rostlině je převislé. Jde o brzký kultivar vhodný pro konzervárenské zpracování ve fyziologické zralosti.
 • Klenot (1983, SS Čejč)
 • Rostlina má průměrnou výšku 453 mm, šířku 400 mm a je polorozložitá. Plod je úzkokužeľovitý, zakončený tupou špičkou a má plochý kalich. Plody jsou dvou až čtyřkomorové, převislé. Jejich délka je 110 mm, šířka 56 mm a tloušťka oplodí 3,7 mm. Barva je žlutozelená a chuť sladká. Je to brzký kultivar s tolerancí na okurkovou mozaiku. Doporučuje se do polních podmínek v kukuřičné a teplé repárskej oblasti. Pěstuje se do technologické a fyziologické zralosti pro konzum a zpracování.
 • Koníka (1983, SS Kvetoslavov)
 • Tvoří rostliny polovzpřímené a polorozložité. Plody má kuželovité až širokokužeľovité s mírně ohnutým špicí a tupým kalichem. Vytváří dvoj až čtyřkomorové plody, které jsou na rostlině převislé. Délka plodu je 113 mm, šířka 54 mm a tloušťka oplodí je 4,3 mm. Plod je v technologické zralosti žlutozelený a ve fyziologické Sytě červená.Chuť je sladká. Doporučuje se pěstovat v oblastech jako Klenot a hlavně do fyziologické zralosti pro konzum i zpracování. Je to velmi brzký kultivar.
 • Morava (1980, SS Čejč)
 • Plod je úzkokužeľovitý s mírným až silným prohnutím při špici, hladký, s plochým, ojediněle mírně vyraženým kalichem. Průměrná délka plodu je 136 mm, šířka 51 mm, tloušťka oplodí 5,8 mm. Barvu má žlutozelenou a ve fyziologické zralosti červenou. Chuť je sladká a aromatická. Postavení plodu je převislé a rostlina polovzpřímená. Morava je středně raný kultivar, velmi úrodný, typu "zelené kapie". Hodí se především na pěstování do fyziologické zralosti v polních podmínkách. Je určen pro pěstování v kukuřičné výrobní oblasti a na přímý konzum a konzervárenské zpracování.
 • PCR (1961, SS Kvetoslavov)
 • Je náš nejstarší kultivar, který je šlechtitelských vyrovnaný, s dobrým zdravotním stavem. Hodí se především na rychlení ve fóliovnících, kde dává vynikající úrody. Rostlina naroste do značné výšky, je vzpřímená se slabým až středním olistěním, plody jsou na rostlině převislé, zelenožluté lesklé barvy a pálivé chuti. Plody mají dlouhý, kuželovitý tvar, ze stran jsou mírně stlačené. Průměrná délka plodů je 113 mm, šířka 45 mm a tloušťka oplodí 3,3 mm. PCR je časný kultivar, první plody dává 141 dní po vysetí. Má rychlý počáteční vývoj. Používá se pro přímý konzum v technologické zralosti.
 • Perla (1980, SS Čejč)
 • Rostlinu má polorozložitú, nižšího vzrůstu s průměrem 368 mm. Plody jsou úzkokužeľovité s mírným prohnutím při špici, hladké, s plochým kalichem. Délka plodu se pohybuje od 85 do 168 mm, šířka od 28 do 57 mm a tloušťka dužiny 2 až 9,8 mm. Postavení plodu na rostlině je převislé. V technologické zralosti má plod světle žluté barvu a ve fyziologické zralosti světle červenou. Chuť je sladká, aromatická a šťavnatá. Jde o středně raný kultivar typu "bílé kapie". Doporučuje se na pěstování do technologické zralosti v polních podmínkách kukuřičné výrobní oblasti. Plody jsou využitelná pro přímý konzum i na konzervárenské zpracování.
 • Rubín (1970, SS Kvetoslavov)
 • Patří mezi Poloraná kultivary s silnostěnnými plody. Barva plodu je tmavozelená v technologické zralosti, ve fyziologické tmavočervená. Tvar je kuželovitý av dobrých podmínkách vytváří velké a těžké plody. Rubín je určen pouze k pěstování do fyziologické zralosti.
 • Vesna (1982, SS Čejč)

Pro rostlinu je charakteristický polovzpřímený vzrůst a husté olistění. Plody jsou úzkokužeľovité s mírným prohnutím a mělkým, podélným žebrováním na konci.Kalich má převážně plochý, ojediněle vypouklý. Pěstování plodů na rostlině je převislé. Plody mají průměrnou délku 142 mm, šířku 49 mm a tloušťku dužiny 3,4 mm. Pro plod je typická zelenožlutá barva v technologické zralosti a ve fyziologické červená. Chuť je sladká, šťavnatá a aromatická. Vesna je raná, ve srovnání s PCR dává o 6,4% nižší úrodu. Výhodou je však odolnost proti deformaci plodů a vhodnost pro rychlení ve fóliovnících. Používá se pro přímý konzum v technologické zralosti. Nemá speciální požadavky na agrotechniku, ale při vysoké násadě plodů je náchylná k vyvrácení rostlin.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus