Černý kořen kozí brada

Kozí brada - černý kořen - Scorzonera hispanica je v dnešním období u nás ještě stále velmi málo rozšířená kořenová zelenina. Ve větším rozsahu se pěstuje ve Francii, Itálii, Belgii a v Německu. Původ této rostliny je v Asii a v Evropě. U nás také divoce roste na vlhčích loukách a v lesích, kde je v půdě dostatek vápníku.
V našich zahrádkách by si zasloužila větší rozšíření. Je to zelenina, která má značnou biologickou hodnotu. Konzumní částí rostliny je kořen, který je velmi chutný. Konzumuje se syrový, nebo upravené jako chřest. Přidává se také do polévek, jako jiná kořenová zelenina, nebo se může konzumovat smažený podobně jako řízek. Má lahodnou chuť a pro vysoký obsah inzulínu je vhodný i pro diabetiky.
Černý kořen pěstujeme buď jako jednoroční, nebo dvouletou rostlinu
. Půdu na podzim hluboko překopeme. Brzy na jaře, jakmile to půda dovolí, zapravíme hnojiva. Seje se v únoru až v březnu do řádků širokých 30 - 40 cm, asi 2 - 3 cm hluboko. Po vzejití ho vyjednotíme na vzdálenost 7 - 10 cm. Během vegetace 2 - 3-krát plečky a okopávat. Kořeny můžeme sklízet už na podzim, nebo v průběhu zimy až do jara, pokud to zamrznutí půdy dovolí. Pokud porost necháme v dalším roce až do podzimu, pak vyrůstá do květu.
Při sběru kořenů třeba postupovat opatrně, protože jsou křehké. Kořenem předcházejí mnohé pryšce, z nichž při poranění vytéká mléko. Kořeny dorůstají do délky asi 30 cm a bývají tlusté 23 cm. Na povrchu mají hnědou až šedočernou kurovitou vrstvu. Dužina je mlékovo bíla.
Pokud jsme se rozhodli dopěstovat si semeno, tak porost vyjednotíme na vzdálenost 15 cm a necháme ho na stanovišti 2 - 4 roky. Černý kořen je velmi odolný vůči mrazu, třeba ho však na zimu přikrýt chvojím, nebo listím. V každém roce přihnojujeme hnojivy a přes vegetaci, alespoň 2-krát okopávat. V letních měsících porost rozkvete. Květy jsou žluté, voňavé. Pro krásu svých květů by mohl pěstovat i jako okrasná rostlina. Semena se začnou tvořit koncem června až v červenci a udržují si klíčivost dva roky. Sperma sklízíme postupně od července do září. V sortimentu našich kultivarů je jediným povoleným kultivarům Libochovický. Má poměrně dlouhé vegetační období, vyžaduje velmi brzkou setí.
Na závěr je třeba ještě dodat, že následující plodinou po černém kořeni by měla být okopanin. Černý kořen má totiž velkou regenerační schopnost a z kousků kořenů, které zůstanou v půdě po sklizni, vyrůstají nežádoucí rostliny černého kořene. Běžným ošetřováním okopaniny během vegetace (2 - 3 okopávky) zamezíme zaplevelení porostu zbytky rostlin černého kořene.delky

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus