Přehled o potravinách

Mnoho potravin, které často jíme nám škodí ne proto, že jsou "špatné", ale proto, že je jíme často. To je dobré mít na mysli vždy, když máte obavy z toho, zda něco můžete sníst.

Většina lidí nemá názor na to, co by měli jíst. Nemají ani základní znalosti o potravinách. Pak jediné, čím se řídí jsou mlhavé útržky reklam, či doporučení. Z toho se pak skládají dost nesmyslné konstrukce typu "nízkotučné je lepší", "ze sacharidů se přibírá", "dělená strava pomůže" a podobné. Mnohé "pravdy" platí pouze v jistých mezích. Například:

Je pravda, že tučné jídlo je pro zdravý životní styl nevhodné. Nicméně neznamená to, že čím méně tuku, tím lépe. Tuk potřebujeme, pokud chceme být zdraví. No často je to jiný tuk, než běžně jíme. Správně doporučení by pak znělo zrušit živočišný tuk (mastné sýry, smetanu, smažené, vepřové ...) ale na jeho místo v přiměřené míře přidat rostlinný tuk (ořechy, semena, olivový, lněný olej ...)
Je pravda, že vyšší obsah sacharidů ve stravě komplikuje hubnutí. No málo sacharidů znamená únavu, slabost, hlad a obvykle po období krásného hubnutí i jojo efekt. Proto třeba sacharidy jíst s mírou přiměřenou tomu, co spálíte. Při velké zátěži potřebujete hodně sacharidů. Měly by to však být sacharidy pomalé (ovesné vločky, celozrnné moučná jídla). Zcela třeba zrušit příjem rychlých sacharidů (bílá rýže, bílé pečivo, rohlíky, koláče, sladkosti ...)
Bohužel, stále koluje velmi mnoho informací, které jsou protichůdné, nebo nepodložené. Zastánci alternativních výživových směrů se zapřísahali, jaké změny a zlepšení vám přinese přejít na jejich stravovací systém. Podkládají to skvěle znějícími argumenty typu:

  • Vegetariánská strava chrání před rakovinou. Zdá se že ne, mnoho vegetariánů rakovinu dostane. Či méně, než na stejné vzorku nevegetariánů, to je možné. Jen to nesmíme brát mantinelisticky.
  • Stačí pár týdnů plně veganské diety a budete se cítit lépe. I toto tvrzení se dá často slyšet. Neplatí, zkoušel jsem. Asi by to platilo, kdyby někdo přešel z nevhodné stravy ve špatném množství na vhodně složenou veganskou kuchyni.
  • Stačí 10 dní půstu při kterém pijete jen zeleninové šťávy a ozdravné. Po delším období se dokonce mají prudce zlepšovat mnohé onemocnění. Znovu - senzační tvrzení. Zkoušel jsem a i když to překvapivě není vůbec problém (pokud nepočítáme vichřici v peněžence) neočekávejte zázraky.
  • Podobně bychom mohli pokračovat. Mnoho autorů se doslova drápalo po nějakém tématu a potom z ní odvodí úplně všechno. Například teorie, že všechny nemoci jsou způsobeny překyselením organismu. Další jednoduchý pohled na svět typu všichni lékaři světa jsou hlupáci, jen my víme, že stačí soda bikarbona a bylo by po rakovině (a dosaďte jakoukoli další chorobu).

Tyto teorie jsou úspěšné proto, že většinou je nikdo v plném rozsahu nevyzkouší. Pak můžeme sice být přívrženci, nebo daný názor uznávat, ale nevíme, jestli je to pravda, co tvrdíme. Je to podobné, jako na facebooku, kde denně stovky lidí stlačuje tlačítko like. Měřil jsem to před časem. Mnoho lidí, kliklo na tlačítlko like zobrazené na facebooku s linkou na některé články či služby na tomto webu. S jistým překvapením jsem však zjistil, že jinak neudělali nic. Neklikli na článek, nebo službu. Nevěděli že se jim vlastně líbí. Podobné to je i s informacemi o potravinách. Pokud o potravinách někdo poskytne informace, mnohým se líbí. Jenže titíž lidé tyto informace nezkoumají a ani se podle nich neřídí. (Někdy to je dobře. Hlavně v případě různých diet).

Proto je nesnadné psát o potravinách. Podléhají módním trendům a také sociální demagogii. Pokud hodně lidí rádo pije víno, vytváří to sociální tlak na média, aby přinášely souhlasná stanoviska odborníků o tom, jaké je pití vína, či jiných alkoholických nápojů prospěšné. Zní to lákavě, pokud lékaři unisono zpívají, že je třeba denně vypít aspoň pohár. Nejsem si však zcela jistý, zda právě tato informace je hodná následování. Na první pohled to může vypadat tak, že pokud zkoumáme lidí, kteří nepijí, jsou statisticky častěji nemocní. Zde však je ale otázka, zda to není naopak. Zda ti, co jsou nemocní nepijí, protože jim to dělá špatně ... Nuž a také se těžko hledá větší skupina lidí na výzkum, která by nepila vůbec.

Rovněž při zkoumání potravin a informacích o nich narazíte na problém toho, kdo pouští o potravinách informace. Nejednou vidíme kampaň na častější konzumaci, například, mléka. Mluví se o jeho blahodárných účincích na zdraví. Pokud je to tak zdravé, proč je kampaň produkována zemědělci a ne lékaři? A znovu stojíme. Tábor mléčné lobby chrlí informace o tom, jak mléko prospívá zdraví. Tábor lobby za rostlinnou stravu zas upozorňuje, že mléko má přesně opačné účinky, jak tvrdí mléčná lobby.

Jednoduše najít objektivní informace o potravinách je nesnadné. V této sekci se pokusím shrnout alespoň některé základní informace o tom, které potraviny se z pohledu hubnutí vyplatí jíst častěji a které omezovat. Nemusíte s tím souhlasit a roky možná ukáží, že výživová doporučení, které dnes považujeme za dobré se časem ukáží, jak chybné.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus