Je sůl nad zlato?

Máte pravdu: nadpis je z moudré pohádky. Ale ta pohádka je pravdivá! Minerální soli jsou v našich potravinách v různém množství av rozličném seskupení. Míchaná, plnohodnotná strava jich obsahuje dostatečné množství. Mají velký význam při obnově našich orgánů a zajišťují jejich správnou činnost. Dospělý člověk potřebuje denně asi 20 - 30 g minerálních látek.

Vápník je důležitý pro tvorbu kostí a zubů, pro srážení krve, pro správnou činnost svalů a nervů.

Jeho zdrojem je především mléko, sýry, ryby, ořechy a luštěniny. V malém množství je i v některých druzích zeleniny, např. v celerové a petrželové nati. Avšak kyselina šťavelová z některých druhů zeleniny, například ze špenátu, a kyseliny fytové, nacházející se v obilovinách, pevný vápník vážou, a proto ho organismus neviužije. Obecně lze říci, že člověk potřebuje denně asi 1 g vápníku. Toto množství je přibližně v 1 l mléka. Ale nebojte se, pokud nevypijete dennodenně litr mléka. Vždyť vápník v vysokoobsahové množstvích najdeme i v sýrech, tvarohu, jogurtu, vejcích, ořechách, fazolích, máku a jinde. Nedostatečnému přijímání vápníku tedy zabráníme zejména zvýšeným konzumováním mléka, mléčných výrobků a sýrů.

Magnézium (hořčík) podobně jako vápník chrání a pomáhá uklidňovat naše nervy.

Železo je důležité při tvorbě krve, neboť je stavební látkou krevního barviva, hemoglobinu. Zdrojem železa jsou zejména několik vnitřnosti, maso, krev, dále listová zelenina, ovesné vločky, žloutek, luštěniny a jiné. Vitamín C pomáhá lépe zužitkovat železo. V listové zelenině, např.. v hlávkovém salátu, přijímáme vitamin C i železo odrazu.

Jód je důležitý pro správnou činnost štítné žlázy. Do organismu se dostává v mořských rybách a v zelenině pocházející s půdy, která obsahuje stopy jódu. V některých krajích, kde se vyskytují zvětšení štítné žlázy, přidává se jod do kuchyňské soli. V obchodech tak dostáváme už podání jodidované soli.

Fosfor je důležitý pro růst kostí a pro činnost svalového a nervové tkáně. Přijímáme ho v mléce, v žloutku, v mase, v rybách, v droždí, v luštěninách.

Sodík umožňuje rovnovážný stav tělesných šťáv, čili potřebujeme ho pro "vodní hospodářství". Přijímáme ho v potravě zejména jako chlorid sodný, čili kuchyňskou sůl.

Draslík je nezbytný pro činnost buněk. Přijímáme ho ve většině potravin, především rostlinných. Hodně draslíku obsahují broskve a meruňky.

Minerální látky, přijímané v malých množstvích, udržují rovnováhu vnitřního prostředí organismu, to znamená, že udržují stále složení tělesných šťáv, zejména krve.

Ne nadarmo tedy říká moudrá pohádka, že sůl je nad zlato. Vždyť bez solí by se neudržela stála chemická reakce krve a buňky v těle by neměly dostatečné množství soli, jako je tomu v sladěném lidském organismu.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus