Řecké sýry

. sýry patří mezi ty nejstarší na světě a jejich receptura se staletími příliš nezměnila.

Právě sýry tvořily již v daleké minulosti základ řecké výživy.
V Řecku byla výroba sýrů známá již ve 4. st. př.nl. Už Homér vzpomíná postup při výrobě sýru, který je velmi podobný fete a polotvrdému sýru kašér. Právě proto, mezi nejstarší druhy sýrů patří feta a kašér . Naštěstí klasická výroba sýrů dnes ještě stále přetrvává, ale začínají jí konkurovat moderní technologie. Řecko vždy nabízelo rozmanité druhy sýrů a to mu zůstalo dodnes. Kromě již zmíněných druhů, jsou známé druhy Kefalograviera, manouri, myzithra ...

Manouri - čerstvý sýr
Využívá se tradiční výroba pomocí ovčí nebo kozí syrovátky, popřípadě jejich směsi, do které se přidává brynza z ovčího nebo kozího mléka. Produkce pochází hlavně ze severního Řecka.

Feta - měkký a tvrdý sýr
Přesto, že název feta dnes automaticky evokuje Řecko, tento název pochází z Itálie. V eposu Odyssea (Kniha 9, 278-279) jsou popsány sicilské sýry, které jsou dělané za pomoci syrovátky jako feta. Později, když bylo Řecko okupováno Benátskou republikou, se latinské slovo "fete" zdomácnělo, jeho význam naznačuje způsob podání řezaný sýru na plátky.

Tradiční sýr se vyráběl v dřevěných nebo cínových sudech, z ovčího mléka nebo ze směsi ovčího a kozího mléka v poměru 70 ke 30 procentům. V současnosti se vyrábí i z kravského pasterizovaného mléka. Originální bílý sýr feta nikdy nezežloutnou a nabízí se v kvalitě měkké a tvrdé. Jeho nakyslou chuť a slanou vůni, dodává syrovátka, ve které je naložen několik měsíců. Z kozího mléka je feta více aromatický a méně se hodí na teplou úpravu. Tvrdý sýr feta je více kořeněný a slaný. Jeho slanost se dá stáhnout položením na pár minut do mléka nebo vody. Feta má známku originality, čili chráněný původ do roku 2002.

Kašér - polotvrdý sýr
Tento druh sýru patří mezi tradiční sýry Řecka. Je to polotvrdý sýr, vyráběný z ovčího mléka, případně se zamíchá s 20% kozího mléka. Dozrává minimálně 3 měsíce, při maximální teplotě 18 ° C.

Kefalograviera - tvrdý sýr
Vyrábí se hlavně v Západní Makedonii a kvalitou je velmi jemný sýr. Podobně jako skoro všechny řecké sýry je vyroben hlavně z ovčího mléka nebo s přidáním kozího mléka. Má žlutý nádech a uvnitř má dutiny. Během tříměsíčního zrání získá výraznou, příjemnou slanou chuť a vůni.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus