Mexiko v kuchyni

 

Slunce, vysoké kaktusy, temperamentní hudba, výrazné barvy, široké úsměvy snědá Mexičanů pod typickými velkými slaměnými klobouky - to vše je Mexiko. Ale také je to ráj pro labužníky. Mexičané dokážou v jídle promíchat cokoliv. Tak, aby z toho vzešlo zázračně nového cokoliv. Neexistuje snad žádná kombinace chutí, kterou by nevyzkoušeli. Zatímco evropská kuchyně je opatrná a přesně "ví", co se k sobě hodí a co ne, Mexičané házejí tyto poučky "za hlavu". Zvyknete si na maso marinované v česneku a olivovém oleji? Jistě, ale nedá se do marinády ještě něco přidat?

Poklady Aztéků a Mayů
Původní domácí suroviny vlastní Mexiku jsou rajčata, které se do celého světa rozšířili právě odsud (díky Mexiko!), různé druhy tykví, avokádo, kakao a vanilka. Fazole, kukuřice a chilli papričky - základní kameny mexické kuchyně, které používali již Aztékové a Mayové - se řadí mezi první pěstované potraviny. Faktem je, že mexická kuchyně se během tisíců let vývoje změnila jen minimálně. Mnoho chutných jídel, které nacházíme na stolech Mexičanů má dlouhatánský rodokmen.Základní principy zůstaly nezměněny od dob vysokch pyramid a zdá se, že to vůbec nebylo na škodu .

Chutě Mexika
K základním surovinám přibyly v 16.století další, které přinesly španělští dobyvatelé. Mexičani po nich bez předsudků sáhli a přijali je za své. Byla to zejména rýže a pšenice, nové druhy masa a sýry.

Kukuřice nebo nixtamal je základem mexické kuchyně a Mexičané ji považují za "dar bohů". Objevuje se v různých podobách téměř ve všem: pečou se z ní tortilly, objevuje se v enchiladas, tamales zda tacos, dává se do polévek, jídel z masa a dokonce i do dezertů.

Fazole je další mexická surovina pocházející už z předkolumbijských dob. Je základem mnoha oblíbených mexických jídel, například Chilli con carne , které se naučíte (mezi jinými) vařit na kurzu v Chefparade.

V mexické kuchyni se používá až 60 druhů chilli papriček (některé zdroje uvádějí až přes sto!). Od jemných Anaheims až po ohnivé Habaneros.Nejznámější Jalapeno (chalapeňjo), pocházejí z Jalapa, hlavního města Veracruz a sušené a uzené jsou známé jako Chipotle chiles .

Avokádo je další rodák ze Střední Ameriky. V Mexiku se pěstuje nejméně 5000 let! Rozmačkané avokádo je hlavní složkou guacamole . Nakrájené avokádo se přidává do mnoha jídel. Dokonce se používají listy z avokáda.

Již zmíněné rajčata začali jako první na světě používat právě Mayové a Aztékové.

Chayote je druh dýně, který se nazývá "zeleninová hruška". Má mírnou chuť, světlou zelenou barvu a tenkou slupku, kterou netřeba loupat.Chayote se mohou jíst syrové, plněné, nakládané, či smažené.

Láska k čokoládě pochází také z Mexika. Po staletí se roztlučené kakaové boby připravovali jako zpěněný hořký nápoj.

Rýži ( arroz ) přivezli Španělé do Mexika v roce 1522. Dnes patří spolu s kukuřicí mezi nejdůležitější obiloviny Mexika.

V Mexiku se používají i některé pro nás velmi exotické suroviny. Napříkld tomatillo . Jde o mochyně, která se u nás pěstuje víceméně jako okrasná rostlina. Nazývá se také mexická zelená rajčata, neboť se na rajčata podobá. Jejich chuť je nahořklá. Často se používá ve vařených nebo čerstvých salsa nebo s vepřovým masem - jako například v Chille verde - nebo s rybami.

Nopales jsou zase čerstvé výhonky kaktusu. Poté, co se oloupou a zbaví osten používají se čerstvé, konzervované, nakládané nebo i kandované.

Tortilla každodenní
Po celá staletí se v Mexiku mele kukuřice na mouku, z níž se dělá těsto (masa ) a z něho malé, tenké placky -tortilly . Po tom, co Španělé přivezli pšenici, se začaly tortilly péct i z pšeničné mouky. Nic to nemění na tom, že tortilly, ať už kukuřičné nebo pšeničné se jedí každý den: plní se masem, fazolemi či rýží. Existují jaktacos - srolované, zapečené jako enchiladas nebo smažené jako chimichangas. Pokud tedy máte rádi mexickou kuchyni, můžete si je napéct ve větším počtu a zmrazit. A postupně podle potřeby používat.

Nedělejte si starosti, pokud v mexickém jídle v salse prolité přes kus masa objevíte čokoládu. Nebo víno na vajíčkách. Taková směs chutí je přece provokativní mexická.

Autor: Zdena Pomalá

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus