Maledivská kuchyně

"Průzračně čistá a teplá voda, bílý písek, úplný odpočinek, dokonalý relax a vynikající kuchyně ...

Maledivy: Svět korálových ostrovů a jedinečných chutí Vítejte ve vodním světě! Maledivy jsou vodní ráj v Indickém oceánu, který tvoří více než tisíc korálových ostrovů a ostrůvků. Mezi hlavní dopravní prostředky zde patří lodě, hydroplány a v některých případech i letadla .

Pokud byste chtěli na Maledivách něco postavit, tak si nejdříve musíte návozit tuny země, vybudovat pozemek, na kterém to bude stát ... Přesto jsou v pěstování zeleniny zcela soběstační a navíc přísně dbají na ekologii a ochranu životního prostředí. "Maledivy, to je úplně jiný svět, na jaký jsme zvyklí a doporučuji každému člověku, aby se tam jednou šel podívat, a není to jen kvůli modré pláži a bílému písku, Je to fascinující vodní svět s množstvím uměle vytvořených ostrůvků. Ačkoliv spadá hlavní město Male k nejhustěji obydleným místům na světě (na 2,5 km čtverečních žije 150 tisíc lidí), najdete zde i ostrovy s absolutním soukromím a dokonalým klidem.

Zažijte pocit svobody a odpojení od světa!
"První, co vnímáte, když přijdete do jakékoli země, je letiště. Z letiště začíná vyplývat, zda je to země bohatá nebo chudá ... Například, když přiletíte do Kuala Lumpur, tak to letiště je obrovské luxusní a vidíte, že tam asi jsou peníze. V případě Malediv vás překvapí jednoduchost, "vysvětluje garant. Zážitek z příletu je daleko příjemnější, z výšky vypadají roztroušené ostrovy velmi zajímavě. Z hlavního města se pak turisté přesouvají na své resorty. Jsou tři způsoby jak se k nim dostanete, záleží to na vzdálenosti. Jsou resorty, jako například Soneva Gili, dostupné rychločluny do 30 minut, ale už na vzdálenější, jako například Soneva Fushi se přesouváte hydroplánem a na ty nejvzdálenější, například do Six Senses Laamu, se využívají domácí letecké linky, kde až za 50 minut se dostanete do vysněného resortu.

"Obrovská výhoda těchto vzdálených resortů, což si málokdo uvědomuje je to, že i když jde o náročnější logistiku, ale ten pocit svobody a odpojení od světa je mnohem větší," vysvětluje garant. "V blízkosti hlavního města Male je hustý provoz lodí, slyšíte letadla, takže stále máte pocit, že jste v kontaktu s okolním světem. Six Senses

Laamu je unikátní v tom, že je daleko od Male, a když se podíváte kterýmkoli směrem v okolí ostrova nenajdete nic, co by vám připomínalo civilizaci. "

Přísně dbají na ochranu životního prostředí
Unikátní je to, že každý resort Six Senses má manažera na životní prostředí. Tito lidé nedělají nic přímo pro hosty, jsou tam kvůli tomu, aby dohlíželi a neustále vyvíjely nové technologie. Stále pracují na tom, aby byl resort co nejvíce soběstačný a aby co nejméně škodil životnímu prostředí. "Proto se může zdát některým hostům, který tam přicházejí, že platí vysokou cenu za pobyt. Nejde však jen o zahrnutí komfort a luxus, který tam zažíváte. Je tam hodně vedlejších faktorů, například i podpora lokálních komunit, staví školy pro chudé lidi, zachraňují živočišné druhy ... Já to odhaduji, že takových 20 až 30 procent z ceny pobytu reálně odtéká pro tyto účely, "vysvětluje cestovatel a podnikatel. "Například večer, když už je tma jak v resortu dbají na to, aby neprodukovalo světelný smog. Takže všude je tlumené osvětlení, jen abyste si opravdu viděli pod nohy. Ale když se podíváte na oblohu, tak se vám naskytne pohled na nebe plné poseté hvězdami, jaký neuvidíte ani na Lomnickém štítě. "

Netopýři velké jako kočka
Podobně, jak je to s oblohou, tak je to i se zvuky. Zažijete absolutní ticho, ve skutečnosti slyšíte pouze šum moře. Občas uslyšíte nějaké šumění stromů a možná zvuky kaloňů. Kaloň malajský je obrovský netopýr, který má hlavu skoro jako kočka, velké oči, čumáčkem. Je to savec a patří mezi největší netopýry na světě, rozpětí křídel mají i půl metru. Jsou to však velmi mírumilovné zvířátka a zajímavostí je, že se neživí krví ani masem, ale ovocem. Navíc jsou velmi bázlivé a schovávají se v palmách. Z fauny vás už nic nepřekvapí, skutečný zážitek zažije spíše pod mořem.

Dokonalý klid, dokonalé ticho, dokonalý relax
V resortu Six Senses Laamu vládne filozofie, že máte odpočívat a zrelaxovat by mělo nejen tělo, ale i duše. Takže ačkoli může jít o luxusní pobyt, na pokoji je satelit a v televizi si můžete prohlédnout pouze nějaký film na DVD . A pokud se dá, tak na všech resortech chodíte bosí. "Zachovává se luxus v rámci ubytování, ale takový naturální, někteří lidé to právě za luxus nemusí považovat, neboť i věci mají takovou patinu, vypadají jakoby byly zašlé, ale je to kvůli tomu, aby to dostalo ten přirozený vzhled," dodává garant. "Luxus si užíváte v tom, že tam máte velmi mnoho životního prostoru, máte tam absolutní soukromí, ticho, pohodu, také ve službách, v přátelském přístupu, příjemné obsluze."

Kuchyně má indický nádech
Ryby a zelenina tvoří základ maledivských stravy. Zeleninu je vyprodukována na ostrově, tak se můžete spolehnout, že je zcela čerstvá. A jelikož si musí udržovat určitou dávku luxusu, tak se i v tomto směru snaží pokrývat potraviny různého druhu. "Například, pokud si chcete dát steak, tak ho tam pro vás určitě připraví. Ale snaží se zákazníky motivovat k tomu, aby si vybírali lokální potraviny, které jsou čerstvé, lépe, kvalitněji a reprezentují domácí kuchyni. Navíc steak je tak velmi drahý, tak si ho raději ani nedáte. Navíc všechna jídla jsou vařené z láskou. Pokud někdo tomu věří, že do jídla dává šéfkuchař srdce a energii, tak se člověk potom cítí mnohem lépe, než kdyby se najedl někde v kantýně ... "

Slovenský kuchař bude předvádět své kulinářské umění
V Six Senses Laamu mají zpracovaný kulinářský kalendář, podle kterého organizují akce ze šéfkuchaři nebo degustátorů z celého světa. Tímto způsobem byl do tohoto kalendáře zařazen i Slovák Michal Konrád - šéfkuchař z restaurace Fou ZOO . Michal už pracoval v mnoha prestižních restauracích v Londýně. Na Maledivách předvede nejen své kuchařské umění, ale rád získá nové podněty na gurmánské speciality, které více přiblíží chutě této exotické země i Slovákům. "Asijská kuchyně mě okouzlila hlavně pestrostí ingrediencí, podáváním, servisem, konzumací a celým stolováním," říká Michal Konrád, který se poprvé s asijskou kuchyní setkal právě v Londýně. Pracoval tam více než 5 let.

Z Londýna ho zlákala nabídka založit podobnou restauraci v Bratislavě. "Určitě se mám pořád co učit a já rád získávám nové podněty," říká mladý šéfkuchař. "Těším, co nového přinesu Slovákům, aby mohli ochutnat kouzlo exotické maledivských kuchyně."

Vyrábějí si vlastní džemy i chléb
"Jídlo se podává v restauraci, ale bez jakýchkoliv příplatků se můžete najíst i na pokoji. Roomservis je v ceně, "dodává cestovatel Garant. Záleží hlavně na tom, zda chcete být v naprostém soukromí odříznuti od lidí, nebo přece jen zajdete do té restaurace. Pokud si takovou cestu naplánují, například čerství novomanželé, tak mohou být zcela samí bez toho, aby je někdo rušil ... "Navíc snídaně a večeře nejsou příliš časově omezovány, jsou velmi svobodné. K snídani můžete přijít i o jedenácté hodině. Fungují formou bufetových stolů a zaměřují se spíše na kvalitu než na kvantitu. Výběr je menší, než v nějakém jiném hotelu ve světě, ale jídla jsou specifické a kvalitní. Najdem tam tři druhy sýra, velmi kvalitní a co mají neskutečně výborné jsou marmelády. "Například v takovém mangovém džemu najdete kousky manga ... Sami je vyrábějí a sami si také pečou i chléb. Takže ačkoliv na snídani nemáte takový bohatý výběr, jídlo je skutečně velmi chutné. "Samozřejmě, že tam najdete i šunku, kterou si ze stehna můžete sami nakrájet, takže to může být zajímavý zážitek," dodává garant. Stejně se snaží, aby byla i káva a nápoje. Jiné je to už s alkoholickými nápoji. Maledivy jsou muslimskou zemí, takže pít alkohol na veřejnosti je zakázáno. V resortech dostane kvalitní vínko, které je několikanásobně dražší a tvrdý alkohol tam ani nenajdete. Konzumace alkoholu a bujará zábava je totiž v naprostém rozporu s jejich filozofií o oddychové atmosféře ...

Opalování, potápění, wellness, i výlety lodí
"Zajímavé je jít se podívat na ostrovy, kde žijí domorodí obyvatelé. Slyšel jsem i takové informace, aby tam turisté nechodili, prý ztratí iluze o ráji, "dodává garant. Na resortu totiž všechno přizpůsobují tomu, aby to opravdu vypadalo jako ráj. A domorodci nežijí tak, jak se žije v resortech, o pláže se nestarají, jsou chudí, ale na druhé straně šťastní a spokojení. Oni totiž mají oproti nám obrovskou výhodu, nikdo na ně nevyvíjí tlak, aby dosahovaly nějaké výsledky, nežijí ve stresu.


Součástí jejich filozofie je: Zpomalte životPro dosažení rovnováhy těla a duše mají skvěle vypracovaný systém wellnessu. Six Senses je z jedním ze světových lídrů poskytování SPA - služeb na světě. Oni neposkytují wellness jen ve vlastních resortech, ale mají SPA jako samostatný produkt a najdete je i v jiných resortech, například i v Egyptě ... Takové masáže, jak balijská či thajská, ty můžete absolvovat i u nás na Slovensku. Zajímavostí pro ně jsou různé terapeutické sezení, například na vyladění čaker. "Já bych určitě doporučoval něco podobného vyzkoušet, já jsem zkusil léčbu zvukem," dodává garant a dodává, že absolvovat něco podobného je obrovský zážitek. Terapie je postavena na vlnění zvuku, které prochází všemi buňkami těla. Podle nich má tělo energetické dráhy, které mohou být zablokovány a zvuk tím, že prochází těmi drahami, je tak uvolňuje. Terapie trvá dvě hodiny stojí asi dvě stě dolarů. Po kúře však na člověka dojde zvláštní uvolnění, pročistí mu celý organismus.

"Maledivských kuchaři celkově prosazují zdravou výživu, dbají na to, aby tam bylo co nejméně tuku, aby to bylo z jakéhokoliv pohledu zdravé. V principu tam nějaké příliš nezdravé jídlo ani nenajdete ... "

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus