Italové užívají dary moře

      Italové vědí skvěle využívat dary moře - ryby, ústřice, mušle, raci, krabi, humři či langusty. Když se podíváme na mapu Itálie, zjistíme, že Itálie ze všech stran kromě severu, obklopuje moře. Což se samozřejmě ukáže i na jídelním lístku. Přímořské oblasti i vnitrozemské oplývají množstvím skvělých receptů na přípravu ryb ale i mořských živočichů. Ryby jsou jednou z hlavních součástí jídelníčku. Podávají se jen lehce kořeněné, v jemných omáčkách, grilované, smažené, pečené nebo jen vařené. Menší ryby, zejména ančovičky a sardinky, opékají se jen krátce v rozpáleném tuku, pak se pokapou citrónovou šťávou a podávají.

V Itálii jsou oblíbené malé červené parmy, neboť mají velmi jemné maso. Nejčastěji se připravují nevykuchané, jen okořeněné, obalené moukou a opečené v rozpáleném tuku. Můžeme je bez obav konzumovat, protože mají jen velmi malé a skoro prázdné střeva a žádnou žluč. Další z oblíbených druhů jsou Mořské lpí a Mečovce. Mečovec je až 5 metrů dlouhá ryba a patří do skupiny makrel. Výborně se hodí na vaření. Mimořádně se cení zejména z mladších kusů, které je velmi jemné. Italové ho podávají s lehkými omáčkami, aby si plně zachovalo své aroma.

      Na italských jídelních lístcích se často krát objeví ryba jinde neznámá. Například ryba Aden se vyskytuje jen na jediném místě na světě, kterým je italská řeka Po. Tělem se podobá jesetera, jen je menší. Její maso je chutné, jemné a má příjemnou bílou barvu. Nebo Bražina je malá chutná rybka, žijící jen v Adriatickém moři. Menší rybky se podávají celé, nebo pomoučené a opečené na oleji. Větší ryby se vyčistí, osolene, natřou olejem a pečou na roštu. K rybám se vždy podává citrón, salát, omáčky připravené z oleje, citronové šťávy, hořčice, nadrobno pokrájené cibule a kaparů. V oblasti Apulie se připravuje pokrm Capitola . Je to pečený úhoř, který se před pečením marinuje v octě, česneku a koření. V umbrijském oblasti se ryby pečou nebo vaří v aromatickém koření. Pak se podávají s citronem.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus