Arabská kuchyně

Svět orientálních chutí voní kořením z bazarů, pečeným masem, nekvašené chleby a kuskusem. Pojďme společně očichat pestrou nabídku muslimských zemí jako Egypt, Irák, Jemen, Jordánsko, Libanon, Saúdská Arábie, Sýrie, Libye, Súdán, Maroko, Tunisko, či Alžírsko.

Arabové, tedy v drtivé většině muslimové, stejně jako židé nekonzumují vepřové a zvíře zabíjejí jedním tahem nože přes krk. Z masa se zde nejčastěji setkáme s telecím, hovězím, drůbeží, ale výjimkou není ani takový zázrak jako pečená lama.
Jídlo se ovšem poctivě koření. Pro našince může být zdejší kuchyně směsí divného koření. Domácí používají ve velké míře česnek, cibuli, pepř, koriandr, šafrán, či amboru.
Koření je však významným obchodním artiklem blízkého východu již od dob "hedvábné cesty".Prvotřídní kousky skořice, ibišku, zda citrónové trávy, které na vás dívají na každém kroku, jsou vynikajícím suvenýrem, kterým určitě potěšíte své přátele. Jako příloha jim slouží často rýže, arabský chléb nebo kuskus.

Víte co je vlastně kuskus?

  • Kuskus se vyrábí z pšeničné krupice, která se kropí a za vlhka se z ní žmoulají kuličky. Ty se nechají důkladně vysušit. U arabů je velmi oblíbený. Právem ho můžeme označit za arabskou rýži. Arabské ženy ho vaří jako kaši na sladko nebo jako těstoviny k masu.

Na blízkém východě se samozřejmě konzumuje i zelenina a ovoce. Na cestách se setkáte s pokrmy z cibule, česneku, rajčat, okurek, zelí, mrkve, červené řepy, papriky, salátu, pórku a jiných. Oblibě se těší i lilek a jedlý ibišek zvaný "okra". Často se zde setkáte s ořechy, medem a sezamem. Tradičním ovocem je zde vše co roste na palmě, především však datle.

Mezi nezaměnitelné pokrmy typické pro muslimský svět patří:

  • Falafel je druh bezmasých karbanátků. Pochází z Egypta a vyrábí se z cizrny, vajíček, česneku, cibule a koření. Je velmi oblíbený na celém blízkém východě.
  • Fatizer je listové těsto plněné špenátem a mletým masem.
  • Hummus je kaše připravená z cizrny ochucená petrželkou, pepřem, červenou paprikou a česnekem.Izrael ho považuje za národní jídlo a jeho konzumace je stejně rozšířená u židů i muslimů.
  • Luštěniny se tu jedí na denním pořádku. Oblíbené kromě cizrny jsou také čočka a fazole v podobě polévek nebo kaší. O oblíbenosti luštěnin svědčí i karbanátek falafel.
  • Kebab je zpravidla masitý pokrm v chlebu. Některé země opékají kousek masa, který pak vloží do housky, což připomíná spíše hamburger. Jinde se pitta plní kúslami oříznutého pomalu prepekaného masíčka, jemuž chuť dodává různá zelenina a dressing.
  • Baklava je zákusek na naše poměry velmi sladký. Jde o vrstvené oříšky, těsto a cukr. Dalšími typickými zákusky jsou například syrská tzv..halábska chalva, v Egyptě zase dělají pod názvem basbúsa dezert s kokosem. V Alžírsku těší oblibě křupavé palačinkové útvary, tzv.. nevěstiny prstíky. Pomocí růžové vody a mandlí se zhotovují takzvané gazely rohlíky.

Masa

Marinované maso se konzumuje především na oběd. Jehněčí a skopové je zde velmi rozšířená ve spojení s marinádou z mléka, česneku a cibule.Takové maso se peče, dusí nebo griluje. Dalšími chodech jsou zde například grilované lilky, tykve, papriky a rajčata, grilovaná játra, plněné révy listy, kibbé (něco jako náš tatarský biftek), brik (taštičky z listového těsta plněné masem), lymfy (něco jako naše omeleta), pečený beran a mnoho jiného.

Na nápojovém lístku muslimů, přirozeně, nenajdeme alkohol. V některých zemích se vyrábí zvláštní druh datlové piva, které ale ani nestojí za ochutnání. Turisté však běžně mají přístup k alkoholu v hotelích liberálnějšími zemí jako například Egypt nebo Tunisko. Na místních bazarech v Maroku se běžně můžete dopátrat k pašování alkoholu západních značek. Vše je však rychlé a diskrétní. Řekněme si pravdu, alkohol je byznys i pro muslimy. Oficiálně se však pijí hořkou kávu, nebo velmi sladký mátový čaj, který zpravidla ochutnáte vždy u vodní dýmky v maurské kavárně.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus