Rýže prospěšná našemu zdraví

Moučníky, saláty, hlavní chod, příloha ...

Rýže je v našich končinách všestranně využitelná potravina. Je nejen chutná a praktická, ale i zdravá. Pokud víte, kterou odrůdu upřednostnit.
Rýže je důležitou součástí našeho jídelníčku hned z několika důvodů. Je velmi snadno stravitelná a skoro celé množství je kompletně vstřebané ve střevech kromě celulózy. Neobsahuje cholesterol a i obsah tuků je velmi nízký, proto se využívá při různých dietách. Stejně i díky tomu, že dokáže člověka zasytit na dlouhou dobu, potlačit zvýšenou chuť k jídlu a udržovat krevní cukr v rovnováze.

Rýže zásobuje naše tělo bílkovinami, sacharidy (tedy energií) a vlákninou. Ta působí jako jemný peeling, který zbavuje střevní stěny zbytků potravy a podporuje trávení. Tím, že se střeva čistí, předchází se různým chorobám, mimo jiné i rakovině tlustého střeva. Kromě vitamínů skupiny B, zmíněných bílkovin a sacharidů obsahuje rýže i minerály, zejména draslík, méně zinku, železa, hořčíku, selenu a jiných.

Výhody, proč konzumovat rýži, se najde ještě mnohem více, ale je tu jeden háček. Není rýže jako rýže. Ta krásně bílá, na kterou je asi většina zvyklá, je o mnoho vitamínů ochuzena. Z rýžového zrna se totiž při průmyslovém zpracování odstraňují povrchové vrstvy a právě v těchto rýžových otrubách se nacházejí nejcennější vitamíny, hlavně vitamín B1. Bílé zrnko rýže je až 100 krát chudší na vitamin B1, jako rýžové otruby, která zůstává někde na "podlaze fabriky". Právě proto je nejmoudřejší upřednostňovat rýži neloupanou - natural. Je ze všech odrůd nejzdravější, protože není ochuzena o vitamíny a minerály nacházející se ve slupce a těsně pod ní. Hnědá rýže je pro lidi ideální potravina. Nerozpustná vláknina v ní na sebe naváže vodu a vyčistí zažívací trakt.

Zařaďte ji do jídelníčku i v případě, že chcete posílit kosti, vlasy, nehty, nebo jste v rekonvalescenci. Odborníci připomínají, že její složení se nedá se složením "klasické" bílé rýže srovnávat. Časté konzumování bílé rýže může mít například za následek zhoršení zdraví, pokud trpíte srdečně-cévními onemocněními, arteriosklerózou nebo únavou. Rýže obsahuje málo sodíku a tedy odvodňuje tělo. Přebytek sodíku nám neprospívá, ale to ani jeho nedostatek. Ten způsobuje bolesti hlavy, únavu, deprese, křeče svalů. A navíc se může přidat i zácpa. Upřednostněte tedy jinou dietu, jako rýžovou.

Mnoho lidí si myslí, že rýžovými dietami se dostane k vytoužené postavě. Ano, bílá rýže obsahuje minimum tuků a žádný cholesterol, ale přijmete v ní hodně energie, která, když ji nemáte jak spálit, se usazuje v podobě neoblíbených kyleček navíc. A i když z rýžové diety lidé zhubnou (kdo by nezhubnul, když denně sní tři misky suché rýže), po najezení na "další" jídlo zákonitě zaúřaduje jojo efekt. Protože tělo si živiny, které mu byly po dobu rýžové diety odpírány, a dá si je tak silně, že sníte všechno, co před vámi neuteče. Proto čiňte rozdíl mezi bílou a hnědou rýží. Ještě malá rada na závěr v tomto "hubnoucí okénku": rýži nikdy nerozvařujte. Zvyšujete tím její glykemický index, což si asi také nepřejete. Hnědá rýže ho má nižší, to znamená, že vás více zasytí a snadněji ji strávíte. Další bod pro ni. Mezi další oblíbené odrůdy kromě rýže natural patří i rýže parboiled , která je upravena tak, že cenné látky přecházejí ze slupky do zrna.

Asi nejznámější je kulatozrnná bílá rýže , která je vhodná na kaše a nákypy, protože se lepí,

 dlouhozrnná bílá rýže , která zůstává pěkně sypká.

jasmínová rýže voní jemně po jasmínu a lepí se, takže je vhodnější do nákypů nebo k masu.

Rýže basmati se častokrát označuje za královnu rýže. Cítíte v ní oříšky, je lehce stravitelná a přirozeně bezlepková. 

Divoká rýže, známá také jako indiánská nebo černá, je vlastně semeno severoamerické vodní trávy.

Dlouhé hnědočerné zrna obsahují hodně Beck, voní po ořeších a vaří se nejdéle, asi 35-40 minut. Nuž, a kromě těchto odrůd existuje ještě asi 2000 (podle některých informací až 8000) dalších, které se liší zejména vzhledem zrnek a obsahem hlavních složek . Rýží můžete zahustit polévky, připravit z ní rizoto na tisíce způsobů, saláty na slano i sladko, nákypy, možností je mnoho. Tak vymýšlejte.

Autor: Zuzana Smutná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus