Obyčejný lopuch má blahodárný účinek

Lopuch postihl podobný osud jako kopřivu.

Roste po smetištích, zapomenutých půdách a kolem cest, nevypadá zrovna okrasně a většinou jen překáží. Koho by napadlo, že ty obrovské, ničím nezajímavé listy v sobě ukrývají léčivé účinky?
O kopřivě se to už rozkřiklo, alespoň v poslední době. Jako čistí krev, působí proti revmatu, je nápomocná při akné, nemocech játr, močových cest a tak dále. Ale lopuchu slušelo nevábné postavení, děti na stanování v přírodě vědí své - a rodiče se jen smějí. Nyní si vědomí o lopuchu trošku napravíte a možná budete žasnout, čeho všeho je tato rostlina schopna.

Léčivý je na ní zejména šedohnědý, zevnitř bílý kořen. Sbírá se na jaře a na podzim, takže je právě jeho doba. Je třeba ho usušit a využít, jak se jen dá. Pokud si byliny rádi sbíráte a připravujete doma, na internetu je množství rad, jak kořen lopuchu sušit. Hlavně nepřekročte teplotu 40 stupňů a nezapomeňte ho předtím nařezat a chránit ho před vlhkem a sluncem. Najdete i zmínku o tom, že sbírat se vyplatí kořen jednoletých rostlin, protože kořeny dvouletých bylin jsou duté a dřevnaté.

Proč je kořen lopuchu tak účinný? Obsahuje množství látek, jako polysacharidy, inulin, proteiny, glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovou a stearovou, slizovité látky, třísloviny, hořčiny, bílkoviny, pryskyřice, tuky, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku. V listech se nacházejí silice, slizovité látky, třísloviny a kyselina askorbová. Pojďme však na to, co tyto cizí slova dokáží v praxi. Jistě jste již narazili na šampony nebo pleťové vody s výtažky z lopuchu. Má totiž příznivé účinky na pokožku hlavy a masírování odvarem z lopuchu zamezuje vypadávání vlasů. Při pravidelném používání jsou lesklejší a silnější. Lopuchová voda nebo maska jsou zase vhodné při mastné pleti se sklonem k vyrážkám. Díky svým antibakteriálním účinkům je vhodný ve formě obkladů na některé kožní problémy jako dermatitida či ekzémy. Dobrou službu udělá i kloktání při zánětu ústní dutiny. Lopuch má močopudný i potopudný účinek, zlepšuje tedy látkovou výměnu. V lidovém léčitelství se jeho kořeny používají při cukrovce, dně, ledvinových a močových kamenech, žaludečních vředech a bolestech. Jedna ze zmíněných chemických složek kořene, inulin podporuje přátelské bakterie v tlustém střevě. Zkuste ho tedy i při zažívacích potížích. Nutno dodat, že těhotné ženy a pacienti, kteří již mají cukrovku v pokročilém stádiu, by se měli o používání lopuchu poradit se svým lékařem. Stejně by to s ním mohli zkusit lidé, kteří trpí revma a jinými onemocněními kloubů. Zevně se přikládá i na odřeniny, vymknuté klouby, a vzpomíná se i v souvislosti s hemoroidy. Již klasicky, ve formě čaje, pomáhá při nachlazení. Na čaj nemusíte čekat jen při plném nose. Uvařte si ho i když máte pocit, že by se vám vyplatilo trochu pročistit organismus. Jelikož odvar z lopuchu čistí ledviny a posiluje imunitu, je dobrý proti plísním a bakteriím, taková čajová kúra se vždy sejde. Navíc reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje krevní tlak. A podle některých lidových léčitelů pomáhá lopuch i při ženských problémech jako cysty, záněty, bolesti v podbřišku. Receptů, jak si připravit různé tinktury, pleťové vody a zábaly najdete na internetu dostatek.

Autor: Zuzana Smutná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus