Jarní detoxikace

Cítíte se po zimních měsících malátní a bez energie? Je to počasím nebo těžkou zimní stravou? Zejména na jaře se často hovoří o očistě těla, detoxikaci, která vám ztracenou energii vrátí. Mnohokrát je však tento termín nesprávně vyložený. Od čeho se vlastně detoxikujeme, a zda je detoxikace tím správným řešením prozrazuje Katarína Skybová, odbornice na výživu z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

 

"Toxiny se nesprávně, ale běžně, označují i ​​látky, které vznikají při látkové přeměně, metabolismu těla. Tyto látky, zplodiny metabolismu, se z těla vylučují pomocí orgánů jako jsou plíce, játra, ledviny, kůže a trávicí trakt. Pokud se z těla nevyloučí, vznikají zdravotní problémy. Zdravé tělo si však s nimi běžně dokáže dobře poradit. K detoxikaci v pravém slova smyslu tedy nepřichází při omezení stravy, ale je permanentně zajišťována našimi vlastními orgány. "

Jaký je váš názor na produkty, které se doporučují při detoxikaci užívat? Pomáhají rychleji detoxikovat tělo?

Detoxikace je opravdu "silně matoucí výraz" a připisuje se jí význam, který nemá. Toxiny nahánějí strach o zvyšují obavy o naše zdraví. Z komerčních důvodů je proto mnohem výhodnější používat hrozivý termín "detoxikace" namísto mírného, ​​ale reálného, ​​zplodiny metabolismu. Prodejci s oblibou za "detoxikační" prohlašují různé produkty a přípravky podporující vylučování, střevní peristaltiku a vyprazdňování. Jako detoxikační se označují i ​​různé krátkodobé či jednostranné diety a hladovky. Pokud nejste otrávený, v těle se žádné toxiny nenacházejí, a proto je z těla odstranit ani nepotřebujete. V případě otravy pomůže jen intenzivní léčba nebo příslušné antidotum a ne dieta, nebo takzvané "detoxikační" prostředky.

Jarní detoxikáxia tedy podle vás není potřebná?

Dalo by se říci, že nadměrný příjem stravy a její nesprávné složení působí na tělo "toxicky", protože jeho důsledkem může být obezita, diabetes, ateroskleróza a podobně. Našim klientům v Institutu kompliment však žádné dekontaminační postupy ani očistné kúry nedoporučujeme. Snažíme se vést je k dodržování vyvážené racionální stravy. Pokud se stravujete racionálně, detoxikační půsty nepotřebujete. A pokud o stravu dlouhodobě nedbáte, krátkodobý půst zdravotní problémy trvale nevyřeší.

Mnoho lidí se po detoxikaci cítí lépe. Přesto ji nedoporučujeme?

Málokdy si totiž uvědomujeme, že nekontrolovaný příjem stravy je příčinou různých problémů. Během držení diety se obvykle člověk cítí lépe. Proto se mohou ztratit problémy jako pálení žáhy, nadýmání nebo bolesti hlavy, které mohou souviset s nadměrným konzumováním těžkých mastných jídel, alkoholu nebo sladkostí. Někteří lidé mohou trpět intolerancí na oříšky, ovoce, mouku a při jejich vyloučení z jídelníčku přichází ke zlepšení. Důvodem dobrého pocitu je i vyprázdnění střev, úprava střevní peristaltiky, uvolnění zadržovaných tekutin či redukce pár kilogramů. Očistné diety jsou krátkodobé, stejně jako zlepšení stavu, příčiny zdravotních problémů neodstraňují. Ty bychom měli řešit trvalou změnou jídelníčku. Pokud se dlouhodobě stravujeme nevhodně, tak pár očistných dní náš zdravotní stav výrazně nezlepší. Cílem by měl být přechod na racionální stravování.

Detoxikace je často chápána jako rychlá a krátkodobá dieta. Je vhodnou metodou redukce kilo?

Při omezení stravy, nebo její vyloučeni-hladovce, samozřejmě zhubnete. Po přechodu na váš zaběhnut jídelníček se ale většinou dostaví výrazný jo-jo efekt. Pokud máte rezervy ve vašem klasickém jídelníčku a dlouhodobě se stravujete nezdravě, nehledejte v detoxikaci alibi, že několika dny půstu napravíte dlouhodobé škody a uděláte něco pro své zdraví. Dejte raději na osvědčené rady výživových poradců, kteří vás naučí, jak se správně a chutně stravovat během celého roku.

Autor: Zuzana Smutná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus