Zajímavý kaktus

Po příchodu kolonizátorů do Ameriky nastal poměrně rychle problém s nedostatkem alkoholu, který by měl nejen adekvátní účinky, ale pokud přijatelnou chuť.

Tequila: Dobrý kaktus nikdy není špatný
Tradiční mexické kvašené nápoje Španělům nechutnaly. Když však zjistili, že se dovezené révě v Novém světě příliš nedaří, nevzdali to a zaexperimentovali s destilací vín z různých druhů agáve. Prvním úspěchem byl mezcal z odrůdy Maguey. Postupně se ukázalo, že opravdu jedinečný mezcal se pálí v jediném mexickém regionu z tamního agáve. Kraj dal jméno i místní pálence.

V roce 1656 v hornaté oblasti nedaleko Guadalajary bylo založeno město Tequila. V jeho okolí ve velkém rostla modrá agáve. Právě z tohoto kaktusových "srdce" se získávala nejlepší medově sladká šťáva.
Postupem času začali místní agáve i pěstovat.

Která je jaká
Tequila může mít dvě podoby - buď je čirá jako vodka, nebo zlatá. zlatavou barvu získává delším pobytem v sudech. Tequila Blanco / Silver koupíte bez udání věku. Tequila Reposado zraje 2 až 11 měsíců v dubových sudech s maximální kapacitou 19 000 litrů. Tequila A? Ejo zraje v sudech rok a maximální kapacita sudů je 600 litrů.

Výroba
Modrá agáve v průměru dorůstá do 1,5 m. Tento kaktus se sbírá až po 8 - 12 letech, když rozkvete. Aby se pokryl současný vzrůstající poptávku, v regionu Tequila se pěstuje kolem devadesát milionů rostlin.
Člověk, který se stará o kaktusy se nazývá Jimador. Řemeslo se dědí z otce na syna. Během jednoho dne sběru je Jimador schopen oříznout dvě až tři tisíce rostlin.
Po odkvětu květu se kaktus ořízne po samý střed rostliny, kde je umístěn plod - pi? a. Někdy váží i 100 kg. Po očištění se plody vaří v páře jeden až dva dny. Pak procházejí fermentací a následnou destilací, obvykle přímou metodou "pot still".
Zrání probíhá v dubových sudech po bourbonu, koňaku, americké whiskey a sherry

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus