Likéry a jejich použití

.. Jeho základ tvoří neutrální alkohol (líh), který je aromatizovaná různými příjemnými ingrediencemi a každý má svůj originální recept a legendu.

První likéry vyrobili mniši, jako léky, které se podávaly ve formě kapek. Na uklidnění žaludku a celkové povzbuzení organismu. Absint provází množství pověstí a záhad, protože byl likérem umělců a bohémů. V těchto uměleckých kruzích 19. a počátku 20. století byl oblíbený, protože vyvolával halucinace. Má výraznou anýzovou chuť s příchutí fenyklu. Obsah alkoholu v absintu je až 70% v ostatních likérech je od 14%.
Likéry známe:

  • - Bylinné, Kořeněné, Hořké
  • - Ovocné
  • - Emulzní
  • - Whisky likéry
  • - Crémes
  • - Krémové
  • - Seeds and Nuts

Bylinkové, Kořeněné, Hořké likéry
Základem výroby jsou byliny a koření ve spojení s ovocem či ingrediencemi jako jsou med nebo éterické oleje. Mají dlouhou tradici, léčivé účinky a receptury se dědí z generace na generaci. Známý je francouzský Pastis , který se vyrábí macerací velkého množství bylin a má anýzovou příchuť.

Ovocné likéry
Základem je neutrální alkohol (líh), chuť je závislá na druhu použitého ovoce, ve formě ovocného destilátu nebo šťávy. Nejznámější ovocný likér je griotku výrazné chutě třešní a višní. Curacao je označení pro likéry z pomerančů.

Emulzní likéry
Obsahují čokoládu, smetanu, kakao nebo vajíčko a jsou zpracovány s alkoholem a dosladené cukrem.

Whisky likéry
Tyto likéry se vyrábějí na bázi whisky přidáním přírodního produktu.

Crémes likéry jsou charakteristické svým vysokým obsahem alkoholu a cukru na 1litr. Mohou se přislazovat cukrem, medem, glukózou nebo cukrem kandys. Základem výroby jsou byliny, jádrové plody a ovoce.

Krémové likéry jsou vyráběny na bázi smetany, přichucené například čokoládovými nebo oříšková ingrediencemi. Jsou jemné, husté a sladké.

Seeds and Nuts jsou likéry zpracované na bázi Peckové ovoce, ořechů, mandlí a různých semen.

Chutný likér Amaretto , původem italský likér je vyroben ze sladkých a hořkých mandlí, meruňkových jader, vanilky a dalších koření.

Tip na drink:

Čokoládové pohlazení: Použijte 3 cl čokoládového likéru, 3 cl rumu, 1 cl smetany na šlehání, 1 kávovou lžičku medu, kostky ledu. Do šejkru s kostkami ledu dejte všechny suroviny, pořádně promíchejte a podávejte do koktejlové sklenky. Na závěr můžete dozdobit hoblinkami čokolády.

Autor: Libuše Milá

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus